עיסא נג'ידאת: "אני פגוע שבתקשורת מאמנים מקבלים הערכה עוד לפני שהעבירו שעת אימון, רוצה שיכיר

מאמן ערערה בראיון פתוח לאחר העליה ההיסטורית: "בתחילת העונה אני מתערב שלא היו מזהים בכלל את השחקנים שלנו, אני האמנתי מהרגע הראשון. צר לי שבתקשורת מאמנים מקבלים הערכה לפני שהעבירו שעת אימון, אני רוצה שיעריכו אותי ויכירו אותי דרך ההצלחה שלי. עונה הבאה? שואפים לבנות קבוצה אטרקטיבית שתגיע למקומות 7-9".

שנים ידברו על העליה ההיסטורית של בני ערערה לליגה א'. הקבוצה הצנועה והשפויה, עם תקציב מינימום ושחקנים רעבים שהוכיחו הרבה רצון ותשוקה, עשתה את העלייה לליגה השלישית בסטייל. העליה של ערערה השכיחה את העולה הטרייה מ.ס דבוריה ולרגע כל המצלמות כוונו לעבר הקבוצה מהמשולש שלרגעים אף אחד לא האמין שתעשה את זה מלבד אדם אחד שקוראים לו עיסא נג'ידאת.

עיסא הוא אחד המאמנים הטובים בליגה ב', היכן שהיה תמיד ניתן למצוא את טביעת האצבע שלו, אמנם הוא אף פעם לא זכה לקבל קבוצה בכירה ותמיד קיבל "קבוצות דרג שני", סוג של מאמן שאפילו התקשורת לא נתנה לו מספיק הערכה כפי שמקבלים האחרים. העליה של בני ערערה - עארה היא גם עליית מדרגה עבור המאמן הצנוע, הביישן והלא מוערך מספיק שפתאום כל הקבוצות בליגה ב' שרוצות לעלות ליגה פנו אליו.

צילום: עובאדה אכתילאת

לאחר שריקת הסיום ההיסטורית בעילוט לפני מספר שבועות, רקד עיסא בשתי חתונות, האחת בערערה והשנייה בכפר נג'ידאת כאשר מאות חיכו לו בכניסה לכפר והכינו לו אחלה חפלה.

אחרי שחתמת באופן רשמי בערערה איתה עשית עונה מרשימה, איך אתה מסכם את העונה שלכם? "אני שמח שאני ממשיך עוד עונה בערערה. עברנו עונה קשה ומצויית לקבוצה עם הישג חסר תקדים שהוא עלייה לליגה בדרך הכי קשה והכי מתוקה עם תקציב מינימאלי ושחקנים צעירים ומוכשרים שרובם שחקני בית".

אם כבר דיברת על התנאים, בשנים האחרונות אנחנו רואים הרבה קבוצות שמשתגעות עם התקציב עם שכר גבוה, אבל אתה עם ערערה עשית את זה בפרופורציות ובשפיות. איך את מסביר את התופעה של שפיכת כספים? "זה תלוי בתכניות לטווח קרוב ולטווח רחוק של כל קבוצה. כאשר קבוצה נותנת אחוז גבוה להצלחה מידית ולטווח קצר היא משתגעת ושופכת הרבה כסף ואחרי כמה שנים מתפרקת ויש הרבה דוגמאות ובמיוחד קבוצות ערביות. לכל קבוצה חייבת להיות תכנית רב שנתית עם שפיות כספית. יש גם חלק מהאשמה על המאמנים שמפחדים להמר על שחקנים צעירים ומוכשרים ומחפשים את ההישג בדרך הכי קלה והכי קצרה ולא אכפת להם כמה זה יעלה לקבוצה".

צילום: עובאדה אכתילאת

בכל זאת את הימרת והשתלם לך ולכן רבים וגם אנחנו בחרנו בכך כמאמן העונה בליגה ב' "בתחילה העונה כולם נתנו לנו מקום 7-8 עם הסגל שלנו. אני מוכן להתערב עם כל מגזר הכדורגל בכל הליגות אם בכלל היו מזהים את שמות השחקנים שלנו. בנוגע לבחירה, זה כבוד גדול ותעודת כבוד. תודה רבה לכם והרבה תודה להנהלה המקסימה שלנו. יש לערערה הנהלה מצוינת".

אתה מאמן שלא זכה להרבה הערכה ופתאום כשהגעת למקום אחר כל התקשורת "נזכרה" בך. זה פגע בך בהתחלה? "אני פגוע בהיבט הזה כי צר לי שכך הם פני הדברים בתקשורת שמאמנים מקבלים הערכה רבה לפני שהעבירו שעת אימון ופתאום אתה רואה אותם מועמדים לליגה לאומית. יש כעס רב בתוכי ואני בטוח שיש עוד מאמנים כמוני. אני מסוג המאמנים שעובד קשה ומתרכז בעבודה הקשה ואיך אני משפר את הקבוצה מכל ההיבטים, מקצועית וחברתית. אני מעדיף שהתקשורת תכיר אותי כך דרך העבודה שלי ודרך ההצלחה שלי ולא דרך דברים אחרים והמבין יבין".

בגלל זה תמיד קיבלת הצעות של קבוצות שהמטרות שלהן מקסימום אמצע טבלה? למרות שעשית עבודה מצוינת ומאמנים אחרים הם בעלי שמות ולאו דווקא הישגים? העליה העונה אולי שינתה את המעמד שלך? "זה נכון אבל מכל קבוצות דרג ב' עשיתי קבוצות מצוינות שהיו בצמרת הגבוהה. אני חושב שהעליה המתוקה הזאת תשנה הרבה דברים והאנשים יתחילו לחשוב אחרת בעתיד".

האמנת שתעלה ליגה עם סגל השחקנים שהיה לך בערערה? "תשאל את השחקנים שכבר באימון הראשון אמרתי להם שאנחנו בסוף העונה נעלה ליגה, אני רק מבקש מהם מחויבות, משמעת טקטית וחדר הלבשה נקי. ידעתי שיש פוטנציאל וצריך רק להאמין בו ולשפר אותו מקצועית. חלק גדול מהשחקנים צחקו ולא האמינו וגם חלק מההנהלה וכאשר התחברנו טוב מקצועית וחברתית באו התוצאות ובא המאבק על המקום הראשון שנמשך עם משחקי הפליאוף ובסוף עשינו את זה בדרך הכי קשה והכי מתוקה. אני מוריד את הכובע בפני השחקנים הנפלאים האלה ורק מזכיר לכולם שבאמצע העונה שלושה שחקנים מרכזיים ( אבו יונס, פוני ועמרו) שברו רגל והייתי כל העונה עם סגל של 14 שחקנים בלבד".

היו לך לא מעט הצעות השנה, אחת מהן מכבי ריינה שרוצה לעלות. למה סירבת? "נכון אתה צודק, מכבי ריינה ועוד כמה קבוצות רצו אותי בכל הכוח ועל זה אני מודה להם מאוד ,אבל נתתי זכות קדימה להפועל ערערה שיקרה לי מאוד. התחברתי מאוד לקבוצה ולהנהלה ולכפר ולאוהדים. קשה מאוד לעזוב הנהלה כזאת".

התחלתם בהכנות לעונה הבאה? "כן התחלנו אבל הקצב קצת איטי בגלל צום רמדאן שמקשה על כל הכנות כל הקבוצות".

מה המטרה שלכם? "לבנות קבוצה חזקה מאוד אטרקטיבית שתגיע למקומות 7-9".

#בניערערהעארה

כתבות נוספות