מוריס אוזן: "אני ווינר שרוצה להיות הכי טוב בכל דבר שאני עושה". המאמן בראיון פתוח על העונה

מוריס אוזן: "אני ווינר שרוצה להיות הכי טוב בכל דבר שאני עושה, לא גאון כדורגל אבל עומד במבחן התוצאה ויודע שאשלם את המחיר אם לא נעמוד בו. אני מבטיח שאום אל פחם תעלה על מנת לנצח בכל מקום". מה אף אחד לא יודע עליו? ומה החששות שלו? קראו את הראיון המלא עם מאמן הפועל אום אל פחם.

סיפורו של מוריס אוזן והקריירה המוצלחת שלו בליגות הנמוכות החל בעונת 2013-14 ולאחר שהעלה ליגה את נג'ידאת, אז פנתה אל המאמן עירוני טבריה שהייתה ממוקמת במקום ה-13 בטבלה בעודה במחזור ה-3 של הליגה וחיפשה את הדמות שתסייע לה להגיע לצמרת. החיבור בין אוזן לטבריה היה מוצלח מאוד כבר מתחילתו כשהמאמן רשם על הקווים בקבוצה רצף ניצחונות שהביא אותה בסוף העונה הסדירה למקום השני אחרי כפר סבא שעלתה ליגה ואת קרבות הפלייאוף שלה והדרך שבה הם הסתיימו אף טברייני או אוהד מסור של הליגות הנמוכות לא ישכח - בליגה הלאומית. מאז עבר אוזן בהפועל בית שאן עמה הגיע לגמר הפלייאוף ואף הציל אותה מירידה עונה אחת לאחר מכן, באסי גלבוע ובהפועל אכסאל שעמה רשם את העלייה השלישית שלו בשש השנים האחרונות. כעת, ניצב המאמן בפני אתגר חדש וינסה לרשום עלייה נוספת עם קבוצתו החדשה הפועל אום אל פחם.

מה הרגע שהכי זכור לך מהעונה החלומית באכסאל?

"לא אשכח את הרגע בו שיחקנו נגד מגדל העמק. בדקה ה-10' כבר היינו בעשרה שחקנים ופיגור של שער ובסוף ניצחנו 3-1. המשחק הזה היה המכשול הגדול ביותר שהיה לנו בדרך לעלייה וצלחנו אותו, הוא היה צומת דרכים מבחינתנו כשידענו שאחרי המשחק הזה או שנדרוס או שנתמודד עד הסוף 'על הנקודה' עם הרבה עצבים. אני חושב שגם הניהול הטקטי שלי הכריע במשחק הזה, באותו יום ניהול המשחק היה פנטסטי, מהרגעים הטובים ביותר שלי".

מוריס אוזן במדי הפועל אכסאל

אם היית יכול לשנות רגע אחד במהלך העונה האחרונה שלך, איזה רגע היית בוחר?

"הרגע שבו השופט שרק ב'גרין' ועלינו ליגה, היה רגע מרגש שהציף את כל הרגשות שלי, זו הייתה שמחה אדירה עם כפר שלם שעמד מאחורינו. יש רגע אחד במשחק הראשון או השני שלי באכסאל שהיה מול צור שלום ואגב(בגיחוך קל), מעולם לא ניצחתי במגרש בצור שלום. באותו היום הובלנו את המשחק ושלטנו בו אך בסופו של דבר סיימנו בתיקו, בדיעבד אני טעיתי עם החילופים שלי וזה עלה לנו בשתי נקודות, הייתי פועל אחרת וכמובן שהטעות הזו לעולם לא חזרה יותר. למדתי המון מהמשחק הזה, אי אפשר להגיד עליי טיפש שחוזר על אותה טעות פעמיים".

מה אף אחד לא יודע עלייך?

"אני יכול להגיד שאני חולה על מוזיקה. מי שיודע זה רק המקורבים ואשתי. אם אני שומע שיר אני חייב לדעת מי שר אותו ולא רק מוזיקה ישראלית, כל שיר שאני שומע ברדיו או סתם מוזיקה שאני אוהב אם אי לא יודע מי שר את השיר זה בעיה בשבילי. אני גם בא מבית שאוהבים בו מאוד מוזיקה, אחד הפספוסים שלי זה שאני לא מוזיקאי היום וניסיתי להעביר את זה גם לילדים שלי עם חוגי גיטרה תופים וכל כלי נגינה אפשרי. דבר נוסף זה שאני פריק של כדורסל יותר מאשר כדורגל, אני חולה כדורסל ברמה שאני קם בלילות לראות NBA. חלק מהתלמידים שלי יודעים שאם אני בא עייף ללימודים זה אחרי לילה קשה של צפייה במשחקי NBA".

מה יש בך שאין במאמנים אחרים?

"אני חושב שאני יודע לדרוש מה שצריך מהשחקנים, יש שחקנים שאפשר "לסחוט את הלימון" ואני חושב שאני עושה את זה בצורה טובה. אני מוציא מהשחקנים שלי הרבה יותר ממה שהם חושבים. הדרישות שלי הן מקסימליות עבור השחקן וברגע שהוא מבצע את הדרישות שלי אז הוא מצליח, בגדול הקבוצות שלי משחקות איך שאני רוצה בדרך שלי והסגנון שלי שאני מתווה. תכונה טובה נוספת שאני חושב שכן עוזרת לי להיות מאמן טוב זה לנהל שחקנים, כי היום בכדורגל מאמן זה מעבר לשיטות וסגנונות ואימונים זה לדעת לנהל בני אדם. שחקנים הם מאוד מורכבים, עצם העובדה שהייתי שחקן גם קצת 'בעייתי', מאתגר, עוזרת לי בהרבה סיטואציות מול שחקנים שיכול להיות שמאמנים מתנהלים אחרת, אני יודע מתי לתת את הפטיש בראש ומתי לחבק ולהכיל וזאת אחת הנקודות החזקות שלי כמאמן. אני לא חושב שאני איזה גאון כדורגל או טקטיקן מדופלם, כולם מדברים אותו דבר השאלה מי מצליח לעשות יותר. במבחן התוצאה עד היום ברוך השם אני עומד".

ינסה לרשום עלייה נוספת. אוזן

צילום: איהאם ג'בארין

הגעת לצומת דרכים ובחרת לנסות ולרשום הישג עליית ליגה נוסף בליגה א' ולא להתקדם לאמן בליגה בכירה יותר. מדוע?

"כמובן שהדרייב שלי בספורט זה להיות הכי טוב זה גם מה שאני מלמד את הבן שלי - תרצה להיות הכי טוב ומקום ראשון בהכל, וכמובן שאני גם רוצה להיות מאמן הכי טוב אבל בנקודה הזו של החיים שלי שאני מנהל שתי קריירות: קריירה של מרצה(מכללת אוהלו) וקריירה של מאמן. מעמד המאמן כמו שכולם יודעים הוא קטסטרופלי וזה לא מוסיף לדרייב שלי. מזלזלים במאמנים, אמנם ליגה א' היא ליגה לא מקצוענית ולכן אתה מכיל את העניין הזה אבל בליגות גבוהות זה קטסטרופה שאומרים למאמן מה לעשות וזו הפכה להיות שגרה שמאמנים בארץ. חסרים לי מאמנים כמו קשטן, כמו מלמליאן וכמו אלי אוחנה שמעבר להיותם מאמנים הם 'פיגורות', אבל הם לא נמצאים בכדורגל מאותה סיבה שאני מדבר עליה - שהיו"רים והעסקנים רוצים להחליט הכל".

זו אחת הסיבות שאולי בגללן לא רצית להמשיך עם אכסאל לליגה גבוהה יותר?

"הסיבה שלא לקחתי את אכסאל היא בעיקר בגלל שהייתי צריך להקריב המון בשביל לאמן בליגה לאומית וזה עדיין לא בשל לזה. אני מאמין שתוך 3 שנים מהיום אם זה עדיין יהיה רלוונטי לאמן בליגה לאומית ולא אקריב חלק מהמשרה שלי בבית הספר ובאוהלו אני אעשה את זה. בשנתיים הקרובות אני מאמין שאני אאמן רק בליגה א'".

מה הציפיות שלך מאום אל פחם?

"הציפיות שלי מאנשי אום אל פחם זה שיתנו לי לעבוד ובשקט, אני יודע שזו בקשה אולי לא טבעית מבחינת אום אל פחם ואיך שהיא הייתה עד היום אבל אני יכול לתת דוגמא את האנשים בטבריה ובאכסאל ובכל המקומות שעבדתי, בכל המקומות האלה עשיתי מה שאני יודע ומה שאני חושב, אין סיטואציה שמתערבים לי בשום מקום שאני אהיה. ברגע שאני מזהה שמישהו מנסה להתערב ו'לטפס עליי' אני אקום ואלך. אני עומד על האמת שלי. אם אני מזהה שמישהו טיפה לא סומך עליי או שיש לי תחושה לא טובה ממקום מסוים אני לא אמשיך בו".

אוזן ברגע העלייה ההיסטורי

צילום: איהאם ג'בארין

לאום אל פחם יש את הכלים המתאימים למשימה הזו?

"כן בהחלט. הדברים הבסיסיים קיימים באום אל פחם, צריך מוסר תשלומים טוב ואת זה הם הוכיחו, מגרש טוב שיש להם והאלמנט המכריע זה הקהל".

אתה לא חושש ממנו ומהביקורתיות שלו?

"בכלל לא, למרות ש-1500 אוהדים לא הפסיקו לקלל אותי במשחק מולם ולא עזבו אותי לרגע, אני חושב שהקהל למעשה נותן לאום אל פחם נקודה".

למרות שבפועל הפחיתו לקבוצה -2 נקודות

"כן, זה דברים שקורים. אני לא יוצא נגד הקהל. לבית"ר ירושלים הורידו כמה פעמים נקודות בגלל הקהל, זה איזשהו תהליך. אני לא בא לתקן את העולם או ללמד אף אחד שום דבר ואני בא לנסות ולעשות את המקסימום לטובת אום אל פחם".

יש כאלו שאומרים שאתה במבחן ואם לא תצליח להביא 100% ניקוד תוך 3-4 מחזורים אתה בחוץ, שמעת על זה?

"הפתיל שלי הוא גם קצר אבל לא נריב למי יש פתיל קצר יותר. בכל מקום בעולם ולא משנה באיזו ליגה, מבחן התוצאה הוא זה שקובע ובטח שאתה נמצא באום אל פחם ואני מודע למצב שאם לא נפתח טוב את העונה אני אשלם את המחיר וזה חלק מהחיים של מאמן. זה גם תסריט שקיים, אני יודע טוב מאוד שאם לא נפתח טוב את העונה אני אשלם את המחיר ואין לי בעיה עם זה. אני מקווה שבאמת נציג כדורגל שראוי לקהל והמקום. ברמה האישית כשאני מגיע למקום אני לויאלי אליו, אני רק מקווה שאני אקבל את ההחלטות הנכונות ובאמת אצליח לשרוד יותר מארבעה משחקים וגם יותר מארבעה עשר".

זה בולט שהשנה קבוצות במחוז הצפוני לא יצאו בהצהרות. מי יהיו המתחרות העיקריות שלכם?

"בטוח שיהיו מתחרות, גם אם שמשון כפר קאסם תגיע לצפון וגם אם לא כי זה ספורט וזה תחרותי עדיין זה לא אומר שאנחנו נעלה ליגה באופן וודאי. אני יודע מה עומד להתפתח, לפחות בתחילת העונה כולם ינסו להקשות עלינו אבל אני יכול להתחייב שתהיה קבוצה טובה מאוד אם אני אגיע למחזור ה-30 סימן שאנחנו עולים ליגה".

קהל אוםם אל פחם מחכה לפתיחת העונה

צילום: איהאם ג'בארין

אז מה החששות שלך?

"בגדול הביאו אותי כדי לעלות מהמקום הראשון, אם לא נהיה באזור של ה'שפיץ' בטבלה כנראה שלא אסיים שם את העונה. אני נשפט באום אל פחם לפי מבחן התוצאה, אבל אם יקרה מצב שלא עלינו מהמקום הראשון ודרך הפלייאוף זה משנה? אני לא יודע מה יקרה, הביאו אותי כדי לנסות ולהעלות את אום אל פחם מהמקום הראשון וגם אני מאמין שאם לא נתפוס אותו לא ירצו שאני אמשיך".

מה אוהדי אום אל פחם צריכים לדעת עלייך?

"אותי לא מעניין תעודת זהות של שחקן איפה הוא נולד בן כמה הוא ומה הוא עשה, מעניינת אותי נקודת זמן במשחק או באימון. אני אעשה את הדבר הכי טוב עבור הקבוצה. המטרה שלי היא להעלות את אום אל פחם, אעשה כל מה שצריך על מנת שהקבוצה תשגשג ותעלה והמילה הקטנה-גדול שמאפיינת אותי היא ווינר. בכל דבר שאני עושה אני רוצה להיות הכי טוב, גם אם אני משחק מול הבן שלי. הפועל אום אל פחם תשחק כדורגל התקפי ותעלה על מנת לנצח בכל מקום גם בחוץ וגם בבית ואני מקווה מאוד שייהנו מקבוצה אטרקטיבית מאוד השנה שתסב להם אושר ורגעים יפים".

מה התכניות להמשך בניית הסגל?

"יש דברים ועדיין לא סיימנו, אבל התחלנו מהדברים החשובים כשהדבר הראשון זה שתהיה זהות מקומית לקבוצה. אני לא מאמין ב'שכירי חרב' שהם כל הקבוצה ולכן הבאנו את ג'ינג'י, אבו עלי, אבו שאקר ויוסף עוואדי שהוא שחקן אום אל פחם כבר כמה שנים. כמובן שהם יצטרכו להיות טובים כדי לשחק זה שהם נולדו באום אל פחם לא יעזור להם. אלמנט נוסף שחשוב לי בבניית הקבוצה הוא האופי של שחקנים, באום אל פחם יש עניין גדול מאוד מבחינת הקהל, צריך פה שחקנים עם אופי של גברים ולא כל שחקן יכול לשחק פה. זה שיקול נכבד בבחירת השחקנים. יש לנו את הזמן ונבנה פה קבוצה טובה".

#מוריסאוזן #הפועלאוםאלפאחם

כתבות נוספות