המנהיג השקט: מהרגע שעזב בן מלכה את הליגה הבכירה ועד לרגע העלייה ההיסטורי בהפועל אכסאל

הצניעות, השקט, כוח הרצון והפתיחות של קשר אכסאל בן מלכה הפכו אותו לשחקן מוביל בליגה א' צפון בעונתו הראשונה בקריירה בליגה השלישית: "היה רגע שבו הדמעות עמדו לי בגרון ואמרתי לעצמי 'איך הגעתי לפה?' אבל זה השתלם והירידה הייתה לצורך עלייה. ראיתי לאנשים פה בעיניים כמה הם רוצים להצליח ואשמח להמשיך איתם גם בלאומית".

אחד השחקנים המשמעותיים בסגל העולה החדשה לליגה הלאומית הפועל אכסאל הוא בן מלכה. הקשר החיפאי בן ה-28 שיחק העונה לראשונה בקריירה בליגה א' לאחר שנים בליגת העל ובליגה הלאומית. שואלים איך זה קרה? ואיך מבית"ר ירושלים, הפועל רעננה והפועל רמה"ש דאז בליגת העל הגיע להפועל אכסאל בליגה א' צפון? גם אנחנו שאלנו וכך התחיל מלכה לספר לנו את מה שעבר עליו בתקופה האחרונה: "לפני כארבע שנים עוד שיחקתי בבית"ר ירושלים ומשם עברתי לראשונה לליגה הלאומית להפועל פתח תקווה שאימן מנחם קורצקי, מאמן שמאמין בי מאוד ואני בו".

מליגת העל לליגה א'. בן מלכה וחנן ממן במדי בית"ר

צילום: מועדון כדורגל בית"ר ירושלים

"נבנתה באותה שנה קבוצה לעליית ליגה והיינו קרובים מאוד לעשות את זה, אבל אז כשהיינו בשיא היו מחלוקות בין קורצקי להנהלת הקבוצה והוא החליט לעזוב. שנה לאחר מכן עברתי להרצליה, גם אז הכוונה הייתה לבנות קבוצה לעלייה אלא ששם זה היה רחוק מאוד ולא היה בכיוון להצליח". סיפר מלכה.

שנה לאחר מכן הגיעה נקודת המפנה שהובילה את הקשר אל הכפר הצנוע שמשחק בליגה א' צפון. העונה כבר נפתחה, אך בן מלכה לא השתייך לאף קבוצה על אף שניהל משא ומתן מתקדם מול הפועל כפ"ס ואף היה קרוב לחזור לליגת העל למכבי פ"ת אך חוסר מזל תקף אותו והוביל לכך שאת החודשים הראשונים של העונה פתח כשלא השתייך לאף קבוצה ושמר על כושר באמצעות אימונים אישיים עד לחודש אוקטובר, בו הגיע הטלפון מקפטן אכסאל אלירן חודדה ששינה את גורל העונה של מלכה שסיפר: "אני וחודדה הכרנו מהעבר כששיחקנו אחד נגד השני, הוא דיבר איתי לעניין, אמר לי דברים נכונים והוא היה מודע לפחדים שלי לרדת לליגה א', הוא אמר לי את המשפט 'בכדורגל אין ביטוח לאף אחד, תבוא ליהנות' ואני יודע כמה הוא מאמין בי וביכולת המקצועיות שלי, שעות ספורות אחרי השיחה שלנו כבר נפגשתי איתו ועם ההנהלה וחתמנו על חוזה במקום".

התחבר מהר למקום

צילום: אליאס שהוואן

זו לא תחושה קשה אחרי שכבר היית בקדמת הבמה של הכדורגל בליגת העל, לרדת לליגה א'? "אני באופי שלי קליל ובאתי מהמקומות הנמוכים ביותר, משם עליתי למעלה. גדלתי ממחלקת הנוער של נווה יוסף, הגעתי ממקומות ללא תנאים וכששחקן בא מלמטה זה לא חדש לו. אמנם הייתי במועדונים הכי מסודרים מכל הבחינות אבל מצד שני זה לא חדש לי ומהרגע הראשון באכסאל עשו לי קבלת פנים חמה וקיבלו אותי בצורה מדהימה".

היה לך חשש לשחק לראשונה במגזר? "זה הדבר האחרון שחששתי ממנו, חששתי יותר מהמגרשים מחדר ההלבשה וכל מה שמסביב. מבחינת השחקנים עברתי לפני ועשיתי שיעורי בית, ראיתי שיש שחקנים טובים ואת חלקם הכרתי באופן אישי וידעתי שיש אנשים טובים בחדר ההלבשה. המגזר? זה לא היה פקטור וזה בכלל לא חשוב".

התחבר לשחקנים בחדר ההלבשה. ידען ומלכה

צילום: אתר יאללה ספורט

היו פעמים שאמרת לעצמך "מה אני עושה פה"? "אין ספק. אני לא אשקר וכן היו רגעים שאמרתי לעצמי איך הגעתי למצב הזה, אבל זו קבלת החלטות בקריירה וצריך לדעת לקבל החלטה אמיצה. ירידה לצורך עלייה. אני בן אדם מאמין אני עושה הכל מהלב וזה משתלם לי בקריירה. אם מדברים על רגע כזה, אני נזכר כשהגענו למשחק נגד באקה במסגרת הגביע במגרש בג'ת. בפעם הראשונה הייתי במגרש שם, הסתכלתי על המגרש ומה שמסביבו ופשוט נתקעו לי הדמעות בגרון, אמרתי לעצמי 'מה קרה לך בן? איך הגעת לפה?' אבל צריך לנתק את הרגשות והנה בסופו של דבר זה השתלם, עלינו ליגה והכל היסטוריה. מהמקומות האלה רק מתחשלים".

הקבוצה עברה זעזועים וקשיים במעלה הדרך, לרגע הרגשתם שהעונה חומקת מבין הידיים?

"ברור שכל הזעזועים לא תורמים אף פעם למערכת ולשקט בחדר ההלבשה. אני גם יודע מה עבר על הקבוצה הזו בסוף העונה שעברה כשעקבתי דרך אחי הקטן גל(שיחק בעירוני טבריה והשנה במכבי קרית אתא) שאגב, אנחנו נשחק לראשונה אחד מול השני בשישי הקרוב. באופן אישי אני הגעתי ישר לשחק תחת סמיר עיסא ולא הספקתי להיות בכל האירועים תחת אבי סבג. ברגעים כאלו ראיתי את הטירוף והלחץ אבל מצד שני ראיתי לאנשים בעיניים שהם חוו כישלונות והם רוצים להצליח, אני לקחתי את זה למקומות הנכונים אני לא הופך שולחנות ונלחץ".

המשחק שהוא לא ישכח בג'ת

צילום: נזיה סולטאן

"היו לי גם הרבה שיחות עם היו"ר בהאא והייתי עוזר לו, אמרתי לו תמיד שאף אחד מאיתנו לא רוצה להיכשל פה וכולנו עם ניסיון שרוצים להצליח. בניגוד לכל הסיפורים עליו הוא התנהג כמו ג'נטלמן ונתן לנו כל הרבה שקט, הוא הפך להיות כמו אבא בשבילי, הוא דואג לי ולכל הקבוצה והופך את העולם כדי שיהיה לנו שקט. מגיעה לו ולכל ההנהלה מילה טובה. בסופו של דבר אני לא נכנס למהלך של סמיר אבל בהאא בן אדם 'לא פראייר' ומכל הנפילות והקשיים הוא בחר באדם הנכון שזה מוריס אוזן שייצב את המערכת במאני טיים". אגב, מאז שהגיע לקבוצה ועד היום בן מלכה לא הפסיד אף משחק ליגה במדי הקבוצה. מאזן מרשים ביותר.

איזה משחק לא יישכח אצלך? "לרעה - צור שלום, כאב לי הלב לקבל שני שערים דקה 90' ו-95' זו הייתה טראומה שהכל כבר היה בידיים שלנו ואני מצטער על הרגע הזה. לטובה - שני משחקים שהוציאו ממני שאגה של "יש" אדיר וזה קרה נגד טירה כשניצחנו אותם בדקה ה-90 ונגד מגדל העמק כשניצחנו בעשרה שחקנים במגרש קשה, משם התחיל הטירוף והרגשנו שהכיוון טוב לעליית ליגה".

הגענו לשלב הסודות, מי החבר הכי טוב שלך בחדר ההלבשה?

"אין לי חבר אחד אני ביחסים טובים עם כולם, ספציפית את ניר אברג'יל אני מכיר טוב עוד לפני שהגעתי כי הוא חבר שעברתי איתו הכי הרבה כי עלינו ליגה יחד בנתניה אבל אותו הדבר אני בקשר עם כל שאר השחקנים. חוסאם מצחיק אותי, שמעון וחן בקשר טוב איתי ואני חולה על החדר הלבשה הזה, הוא בריא ומגובש וזו לדעתי גם סיבה שעלינו ליגה".

מה אף אחד לא יודע על בן מלכה? "שאני נראה קשוח ורציני אבל אני מאוד רגיש, בסוף כל המחשבות מגיעות אליי בלילה. או שאני מוריד דמעות או שאני הולך לישון שמח עם חיוך".

עשה היסטוריה. מלכה

צילום: אליאס שהוואן

מילה אחת שבה אתה מסכם את החוויה העוצמתית שעברת

"היסטוריה. היסטוריה באכסאל".

תמשיך עם אכסאל בלאומית? "אני מאוד אשמח להמשיך במקום הזה שנתן לי את הבמה ומאמין בי מאוד שזה אחד הדברים הכי חשובים בכדורגל. אמנם אין לי חוזה, אבל אבל אני אשמח לשחק באכסאל גם בשנה הבאה. מצד אחד המקום הזה נראה 'שכונתי' בחדר הלבשה כשאתה נכנס אבל מצד שאני על הדשא הכל רציני ואתה מתנתק מהכל. בהשוואה קיצונית לבית"ר ירושלים זה דומה מאוד למה שעברתי שם".

איך אכסאל תסתדר בלאומית לדעתך? "אנשים יכולים להמשיך ולתת ביקורות, אבל אני חושב שאם יבנו את הקבוצה בצורה מסודרת עם שחקנים נכונים ומתאימים בלי להשתגע עם תקציב היא יכולה לא רק להישאר בליגה אלא גם לעלות לליגת העל. הנה כולם רואים איזה יופי מה שעשו הפועל חדרה. עלו מליגה א' צפון, הביאו שחקנים טובים ומאמן מצוין ויכולים למצוא את עצמם בליגת העל כך שהכל תלוי בהתנהלות ואני אופטימי מאוד לגבי אכסאל בעונה הבאה בלאומית".

לא תפסול גם הצעות מליגה א' בעתיד? "אי אפשר לדעת לאן החיים ייקחו אותך, אני לא מתעסק בזה כרגע עד שלא תסתיים העונה. אני מוכן לכל מצב ורק אלוהים יודע מה יהיה ובאיזה ליגה אבל בחיים שלי לא פסלתי אף הצעה ומאף קבוצה. גם כשסירבתי סירבתי בחיוך, לא פוסל גם את ליגה א' אני מכבד כל מקום וכל אדם שרוצה אותי ומשלם לי מהכסף שלו, ככה למדתי בקריירה שלי וככה אלך עד סוף הקריירה שלי".

צילום: איהאם ג'בארין

בן מלכה

#הפועלאכסאל #בןמלכה #ראשי #ראשי1

כתבות נוספות