סכנין סיימה סיבוב כושל: פליקס נעים צריך לקחת אחריות על המצב ולהתפטר

טור דעה. סיכום הסיבוב הראשון והמאכזב של בני סכנין: פליקס נעים עשה את כל הטעויות האפשריות ונראה שהנהלת הקבוצה נותרה חסרת אונים בנוגע למצב. קראו

 

עם 15 נקודות בקופה ותחושת אכזבה, סכנין סיימה השבוע את הסיבוב הראשון של ליגת העל. סכנין של פליקס נעים מזכירה את סכנין של גיא לוי, קבוצה מבוהלת, מתוסכלת ופחדנית. ציפיתי אחרי המשחק האחרון שפיליקס נעים יכנס לחדר של אבו יונס, יקח אחריות ויתפטר כי ספינת הדגל טובעת ונראה שאין לה מציל. 
 

מי שראה ושמע אתמול את המאמן במסיבת העיתונאים יכול להבין שהמאמן אינו מחובר לקבוצה כאשר הוא מבקר את שחקניו (כליבאת וחאלד חלאילה) על איבודי כדור שהביאו להפסד, כאילו אלמלא הטעויות סכנין הייתה במקום אחר. במצב שבו נמצאת הקבוצה, המאמן צריך לעמוד מאחורי השחקנים ולתת להם את התמיכה המלאה אך כשהוא בוחר "לזרוק" את האחריות על שחקניו זה רק נראה כמה הוא מנסה לשכנע את הקהל שהבעיה בסכנין היא חומר השחקנים ולא הוא. 

 ספגו ביקורות

צילום: מועדון בני סכנין 


אם תשחזרו את הטעויות של חלק מהשחקנים נגיע למסקנה אחת והיא שהקבוצה מבוהלת והשחקנים עושים טעויות פשוטות כי אין לה יד מכוונת ואין לה מאמן. בשבוע שעבר המאמן שלח את עוזרו לראיון לקראת המשחק נגד באר שבע, הבחירה בעוזר היא בריחה מהמציאות שנמצאת בה הקבוצה וזה רק מעיד על האישיות החלשה של המאמן שמנסה להתחמק מהמצב של הקבוצה. 


סכנין מאז ומתמיד נמצאת בבעיות ובכל עונה יש לה את הבעיות שלה, אם זה בבקרה התקציבית או שהיא משחקת מחוץ לאצטדיון דוחא בגלל כל מיני סיבות, הכנה לקויה בקיץ אבל כל מאמן שהגיע לשם הצליח לנטרל את הכל ולשים את כל הבעיות הצידה ולהוביל את הקבוצה. פליקס נעים הגיע לסכנין בחודש אוגוסט ובכל הזדמנות חוזר על אותם תירוצים שהקבוצה לא נבנתה בצורה טובה בקיץ ושחסרים לו שחקנים. נזכיר למאמן שיוסי אבוקסיס הגיע לסכנין כשהיא נמצאת מתחת לקו האדום והוביל אותה לפלייאוף העליון ולחצי גמר גביע המדינה, ובעונה השנייה עזבו את הקבוצה לא פחות משישה שחקני מפתח ובכל זאת סכנין סיימה בפלייאוף העליון, ויוסי אבוקסיס לא נשמע אף פעם מחפש תירוצים או אשמים מול המצלמות ובכלי התקשורת.

 מחפש אשמים. פליקס נעים 


סכנין הפכה בשנים האחרונות לקבוצה מן המניין בליגת העל ולא פחדה ולא נרתעה מלהצהיר שרוצה להגיע לפלייאוף העליון ובחמש השנים האחרונות הגיעה הקבוצה שלוש פעמים לפלייאוף העליון ופעם אחת סיימה במקום השביעי כשאת ההישג הזה עשתה במינימום תקציב ועם הרבה בעיות מסביב. 
 

במסיבת העיתונאים האחרונה הצהיר המאמן שהקבוצה שלו אינה ראויה לפלייאוף העליון, משפט כזה אומר הכל, כשהמאמן לא מאמין בחומר השחקנים שיש לו בקבוצה ומסית את האש נגד השחקנים ומחפש אשמים כדי לשמור על הכיסא שלו כי הוא בורח מהאחריות וכנראה שאיבד שליטה בקבוצה.  פליקס נעים הפך את סכנין לשק חבטות בליגה וכאשר מאמן מתעסק כל הזמן בקבוצה היריבה ונגד מי הם משחקים, שחקני סכנין עושים יותר מדי כבוד לקבוצות היריבות, כי לא פעם המאמן היה מתיחס לכל יריבה כאילו היא ברצלונה וזה פוגע בבטחון העצמי של שחקניו. לדוגמה במשחק נגד נתניה סכנין שיחקה מול עשרה שחקנים והמאמן לא העיז לתקוף וביצע חילוף במהלך המשחק והוציא בלם שלישי והכניס במקומו קשר אחורי שלישי. מאמן בעל תעוזה היה מהמר על עוד שחקן התקפה בשביל להכריע את המשחק. בימים טובים סכנין הייתה מסתכלת לכל קבוצה בלבן של העיניים ומחפשת איך לנצח, אך סכנין של היום היא קבוצה שמחפשת רק איך לא להפסיד ומציגה כדורגל משעמם, והשעמום הזה מבריח לא מעט קהל מהיציעים.

 תלויים אחד בשני? פליקס וחואן 


מה שאפיין את סכנין במשך שנים זה כוח ההרתעה, הזהות של המועדון והנשמה של שחקני הבית הביאו את הקבוצה למעמדים טובים. פליקס נעים הוא מאמן חלש מבחינה מקצועית והתוצאות מדברות בעד עצמן בתום סיבוב שלם, הסטטיסטיקה מדברת: 15 נקודות, עשרה שערי זכות מול שבעה עשר שערי חובה. בסיום המשחק האחרון סיכם המאמן את הסיבוב במשפט: "היינו שווים עוד שלוש נקודות". סלח לי אדון המאמן, הקבוצה שלך הייתה עם פחות נקודות אלמלא מחמוד קנדיל, היכולת של השוער וההצלות שלו הצילו את הקבוצה מכמה הפסדים.  


לצד המקצועיות, לאישיות של המאמן יש השפעה אדירה על השחקנים וכאשר אין לך אישיות חזקה מול השחקנים אתה לא יכול לקבל החלטות. מה שקורה בתוך חדר ההלבשה בסכנין מסמן על היעדר שליטה ומנהיגות של המאמן, למשל: בין המאמן לבין אברהם פאס קיימת מתיחות גדולה כאשר הבלם "לא סופר" את המאמן ובכל אימון הוא שואל מתי ילך הביתה, השחקן והמאמן כמעט לא מדברים ובכל שבוע המאמן נותן לשחקן לפתוח בהרכב כי אין לו את הכוח לספסל אותו אפילו להוציא אותו מהקבוצה.

מערכת יחסים לא טובה. פליקס ופאס 

צילום: מועדון בני סכנין 


פאס לא הסתיר את זה שהוא לא רוצה את המאמן ,ובאימונים הוא עושה פשוט מה שבא לו. מה שכן, יש לציין בעניין פאס שזו לא הפעם הראשונה שאינו מסתדר עם מאמן בסכנין ודווקא במקרה הזה מדובר בתופעה מוכרת. לחלק מהשחקנים יש ירידה ביכולת ובכושר גופני ושחקנים מספרים שרמת האימונים של הקבוצה אינה מתאימה. הטענות של השחקנים הם התשובה הברורה למה יש כל כך הרבה פצועים ולמה השחקנים בירידה. המאמן לא יכול לבוא בטענות למאמן הכושר וחשבתם למה? כי לפליקס אין תעודת פרו ומי שנותן לו את הגושפנקא לעמוד על הקווים זאת התעודה של חואן מאמן הכושר שגם הוא נמצא במערכת יחסים גרועה עם המאמן. 


ההנהלה של סכנין מודעת למצב בו נמצאת הקבוצה ולבעיות של המאמן, ההחלטה לפטר את המאמן מונחת על השולחן מזמן אבל למזלו של פיליקס שכרגע אין מאמנים בשוק הישראלי שיכולים להציל את הקבוצה. לפני הטור הזה סיפרו חברי הנהלה שהטענות של המאמן הם תירוצים ולא מתקבלים על הדעת, גם בהיעדר שחקן פליימייקר בקבוצה עדיין יש בה שחקנים מצוינים שיכולים לשחק בכל קבוצה בארץ. חברי הנהלה הוסיפו שלמאמן היה חודש וחצי עד לסגירת חלון ההעברות כדי להחתים שחקנים, אולם הוא לא הצליח להביא שחקן אחד בגלל חוסר הידע שלו והקשרים שלו. "תפקידנו כהנהלה זה לדואג לתקציב ולתת למאמן חופש פעולה בצד המקצועי, לכן הוא צריך לבוא בטענות לעצמו למה לא הנחית שני זרים בתקופה שהייתה לו" אמרו גורמים במועדון. 

 
בסכנין מבקרים גם את הטענות של המאמן שהייתה הכנה לקויה בקיץ ואמרו שהרבה מאמנים הגיעו באמצע הדרך והצליחו בגדול עם הקבוצה, פליקס נמצא בתוך הקבוצה כבר יותר משלושה חודשים ובתוכם הייתה פגרה ארוכה והיה יכול לעשות הרבה דברים. ימיו של פיליקס נעים ספורים ואם אתם חושבים שנגד עכו יהיה קל אז אתם טועים ובגדול, הקבוצה תחתיו תתקשה לנצח גם קבוצה מהליגה הלאומית. 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

כתבות נוספות 

Please reload