תמבי סגס בראיון פתוח: "ביישוב שלי קוראים לי בוסקטס, אומרים שיש בינינו משהו משותף"

קשר בני סכנין בראיון פתוח על הדרך שעבר בכדורגל הישראלי: "בהפועל תל אביב פסלו אותי בגלל מבנה הגוף שלי, עבאס סואן העביר אותי במבחנים בסכנין והסיט אותי לתפקיד בו אני משחק היום". ומה אמרו מאמן קבוצת הנוער של סכנין, אביו של השחקן ואיך קיבל תמבי סגס את הכינוי בוסקטס? קראו.

רק לפני חודש ימים חגג תמבי סגס את יום הולדתו ה-23, השחקן הצ'רקסי מהיישוב כפר כמא שבגליל התחתון הוא בן יחיד עם שתי אחיות. כשעלה תמבי על הדשא בסכנין עם החולצה של איחוד בני סכנין, הוא חוזר אחורה ולא שוכח רגע אחד מאוד משמעותי עבורו: "בגיל 16 עזבתי את בית הספר לכדורגל בנהלל והלכתי לעשות מבחנים בהפועל תל אביב, שי ברדה וזאב זלצר שהיו אז המאמנים אמרו לי שאני שחקן טוב אבל לא מתאים בגלל מבנה הגוף שלי שהיה אז קטן וחלש".

הפך לאחד השחקנים המשמעותיים בקבוצה. תמבי

צילום: מועדון כדורגל בני סכנין

תמבי לקח את הדברים ללב וחש פגוע, היה לו קשה לשמוע את אותם הדברים אולם אביו האמין שהילד שלו כישרוני וההזדמנות שלו תגיע, אז אמר לו את המשפט הבא שחרוט אצלו עד לימים אלו: דלת אחת נסגרת ודלת אחרת נפתחת". ואכן לאחר שהדלת בהפועל תל אביב נסגרה, החליט האב לקחת את בנו לקבוצת בני סכנין: "מלכתחילה רציתי שתמבי יהיה בבני סכנין ואחד השיקולים שהיו לי אז הוא שהבן שלי יהיה קרוב לבית ולמשפחה". אמר אביו בקיר סגס.

תמבי בילדותו עם אביו בקיר

אם כך, בגיל 16 הגיע תמבי לבני סכנין והשחקן נבחן שוב כשהפעם זה היה תחת עיניו של עבאס סואן והתשובה לא איחרה להגיע: "אחרי שחזרתי הביתה קיבלתי שיחת טלפון מעבאס סואן שאמר לי 'עברת בהצלחה את המבחנים, תכין את המזוודה שלך ובערב אתה נוסע למחנה האימונים של הקבוצה'". סואן שראה את הילד התרשם ממנו ובמשחק הראשון קלט שמדובר בילד כישרוני עם פוטנציאל גדול והנה גם הגיע המהפך לו ציפו ותמבי ששיחק אז כמגן ימני, החליף את תפקידו: "כשהגעתי לסכנין הייתי מגן ימני ואז עבאס אמר לי שאני מתאים יותר כקשר אחורי".

עבאס מצדו מספר גם הוא על אותה תקופה: "תמבי הגיע עם גוף קטן מבחנה פיזית הוא היה עדיין בשלב התפתחות ואז החלטתי לשנות לו עמדה במגרש. הוא לא התאים כמגן, בתפקיד הזה אתה צריך מישהו מהיר ועם הרבה כושר גופני".

שינה תפקיד ופתח את הדרך להצלחה

צילום: וואסים מוואסי

בקבוצת הנוער הוא השתלב בצורה מצוינת והתחבר בצורה נפלאה לשחקנים ובמיוחד למאמנים. אימן אבו יונס מאמן קבוצת הנוער של סכנין מספר: "תמבי הוא שחקן מוכשר ויש לו הרבה כדורגל, אבל הדבר החשוב מכל זה האישיות שלו. תמבי מכבד כל שחקן וכל מאמן, מדובר בילד מתורבת ומחונך ולכן כל השחקנים מחבבים אותו ואוהבים אותו .אני לא שמעתי אותו אפילו פעם אחת צועק".

היכולת הטובה שהפגין תמבי בקבוצת הנוער לא נעלמה מעיניהם של בכירים בסכנין ובגיל 19 לאחר שלוש שניים בקבוצת הנוער, הוא עלה לשחק בקבוצת הבוגרים. את ההופעה הראשונה ערך תמבי בדצמבר שנת 2014 כששיחק נגד מכבי תל אביב, אז הפסידה סכנין בתוצאה 3-1. שנה לאחר מכן התחילה ההתקדמות המשמעותית של השחקן והוא זכה ליותר דקות משחק כאשר באותה עונה ערך 20 הופעות ליגה ועוד ארבע הופעות בגביע המדינה.

את השער הראשון שלו במדי סכנין כבש תמבי בשנת 2016 בניצחון על הפועל אשקלון במסגרת רבע גמר גביע המדינה. כמו כן בשנה שעברה כבר הפך לשחקן הרכב קבוע אצל המאמן יוסי אבוקסיס ולמעשה פתח כשחקן הרכב קבוע ושיחק 36 מחזורים. עבאס סואן שהוזכר כאיש הראשון מטעם סכנין שפגש את השחקן הצעיר, עדיין עוקב אחריו: "תמבי מתקדם בצורה פנטסטית ולא פלא שיש התעניינות בו מצד כמה קבוצות, אבל אני חושב שעדיין חסר לו דבר אחד במשחק וזה לידי ביטוי ליד השער הוא צריך לבעוט יותר ולבוא לידי ביטוי בחלק הקדמי".

קיבל קרדיט בהרכב תחת אבוקסיס. תמבי באחד ממשחקיו בסכנין

צילום: מועדון כדורגל בני סכנין

תמבי נחשב לאחד הכישרונות הצומחים בכדורגל הישראלי ובשנתיים האחרונות זכה להתעניינות מצד כמה קבוצות בישראל ורק בקיץ האחרון הוזכר כמועמד למכבי חיפה. השחקן מסיים את החוזה בסכנין בתום העונה והוא כבר מחכה לטלפון של אבו יונס יו"ר הקבוצה: "סכנין זה הבית שלי, כאן גדלתי ואני מאוד מחובר לקבוצה ולקהל. החלום שלי זה לזכות בגביע המדינה עם הקבוצה".

הביטחון העצמי של תמבי נובע מלא מעט חיזוקים שקיבל במהלך השנים. ביציע תראו באופן קבוע את משפחתו ובמיוחד את אביו בקיר שמלווה אותו לאורך כל השנים ואף עזב את עבודתו כמכונאי בנמל בשביל לטפח את הילד ולקחת אותו לאימונים יחד עם האם אשר יושבת לצידו ומביטה בבנה בעיניים בורקות ומלאות הערצה. בנוסף למשפחתו, תמבי זוכה לקבלת חיזוק מחבריו לקבוצה ולא שכח לספר עליהם ועל הדרך בה קיבלו אותו מהיום הראשון בקבוצה: "לפני שהגעתי לקבוצה לא ידעתי לדבר ערבית, היחס החם והאהבה שקיבלתי מכל אנשי המערכת אם זה מאמנים, שחקנים, ההנהלה והאווירה המשפחתית מאוד עזרה לי ועם הזמן גם למדתי את השפה הערבית".

תמבי וחבריו לקבוצה בעונה שעברה

בסיום כל אימון תמבי חוזר לביתו בכפר כמא ושם הוא זוכה להערכה ואהבה מצד התושבים והעדה, חבריו אף הדביקו לו כינוי בגלל צורת המשחק והדרך שבה הוא משחק והיום הוא מסתובב בתוך היישוב כשהוא מכונה בשם בוסקטס. אביו סיפר על הכינוי העצמתי: "קוראים לו בוסקטס בגלל סגנון המשחק שלו וצורת המשחק, הלוואי שהבן שלי יגיע לרמה הזו. מבחינתי זה חלום".

מחוברים מגיל קטן. תמבי ואביו

#סגסתמבי #בניסכנין

כתבות נוספות