אלוף סלובניה: מרוואן קבהא חולם לקבל זימון לנבחרת והצהיר "יום אחד אלבש את המדים של סכנין"

בשנת 2013 התקיים טורניר היורו לבחרות צעירות בארץ, 5 שחקנים שנמנו בסגל אז היו מהמגזר הערבי והם מונאס דבור, עאהד עזאם, טאלב טוואטחה, מוחמד כליבאת ומרוואן קבהא אז שחקנה של מכבי פתח תקווה. באותה תקופה גם היו לא מעט שחקנים מהמגזר הערבי ב-11 הפותחים של הנבחרת הבוגרת וכעת בחזרה אל העתיד יצאנו ביאללה ספורט למסע אחרי אותם צעירים מוכשרים דאז, אחד השחקנים האלו הוא אלוף סלובניה הטרי, מרוואן קבהא.

ספר לנו מי הוא מרוואן קבהא ואיך התחיל הרומן שלך עם כדורגל? אני יליד הכפר עין אל סהלה, בן 26 נשוי ואבא לילדה. הרומן שלי עם הכדור העגול התחיל מגיל קטן מאוד בהיותי בן 8 כאשר התחלתי לשחק בשלוחה של מכבי תל אביב בברקאי, אחרי זה עברתי לפתח תקווה שם שיחקתי במשך 8 שנים בהתחלה בנוער ואז עליתי לבוגרים, שיחקתי שם משנת 2010 עד שקיבלתי את ההצעה ממאריבור במאי שנת 2015.

קטף תארים בסלובניה. קבהא

בשנת 2013 נכנסת לתודעה של אוהדי הכדורגל ביחד עם עוד כמה צעירים מוכשרים מהמגזר הערבי כאשר הייתם חלק מסגל הצעירה בטורניר היורו שהתקיים בארץ דאז, מה קרה מאז ועד היום? אם נסתכל על סגל הנבחרת בתקופה האחרונה מי שנמצא שם מתוך אותה חבורה הוא טאלב טוואטחה בלבד. אני חושב שזה מורכב מהרבה דברים, ברמה האישית ומבחינתי אני חושב שמגיע לי להיות בנבחרת ולקבל את ההזדמנות שלי כמו הרבה שחקנים אשר מקבלים זימון בכדי גם להוכיח את עצמי.

איך הליגה הסלובנית עוזרת להתקדמות של שחקן מקומי? האם אתה מציע לשחקנים מהמגזר לצאת לליגות זרות שהם לא מה"טופ 4"?

הליגה הסלובנית היא ליגה צעירה ותוססת, ברמה של ליגת העל עם קצב יותר מהיר ויותר טכניקה. הליגה הזו מקדמת שחקנים טובים לאירופה ויש הרבה דוגמאות והוכחות על כך, היא מושכת אליה הרבה סקווטינג ומגלי כישרונות ממועדונים הכי טובים באירופה. אני בהחלט מציע לשחקנים שרוצים להתקדם לצאת לליגה הסלובנית, שם יקבלו הערכה שהם לא רגילים אליה פה בארץ בכלל ואירופה זאת התקדמות לכל דבר כי רמת המקצוענות בחו"ל היא פי 3 ממה שיש פה.

מה החלום שלך, לאן אתה חושב שהקריירה שלך נושבת? החלום שלי מלכתחילה היה לשחק באירופה ותודה לאל הגשמתי אותו, אבל עכשיו אני רוצה לשחק בליגת האלופות ובליגה הגרמנית. אני חושב שהקריירה שלי בהתקדמות גדולה ובדרך הנכונה ומקווה שזה יימשך.

בנבחרת הצעירה הוא כבר היה, מחכה לזימון המיוחל מהבוגרת

אז אפשר להגיד שאתה שלם עם המעבר לסלובניה. אם היית נשאר בליגת העל מה היה יכול לקרות?

שלם מאוד עם ההחלטה כי עשיתי התקדמות מאוד גדולה, היום אני שחקן אחר טוב יותר עם המון ניסיון, בטחון עצמי ומנטליות חזקה שזה מאוד חשוב וקריטי לכדורגלן מקצועי. יכול להיות שאם הייתי נשאר בליגת העל הייתי היום באחת הקבוצות הגדולות כי אני מאוד מאמין ביכולתי ובעבודה הקשה שלי, אם זה עדיף או לא אני לא יכול להגיד לך אבל בוא נגיד שהכל לטובה בינתיים זה לא מה שמטריד אותי אלא אך ורק איך לקחת את הקריירה שלי קדימה לכיוון של הצלחה.

אנחנו שומעים על הרבה שחקנים שמקבלים הצעות ענק מסין, קיבלת הצעה כזו?

לא

אמרת שהיה לך דיבור עם הקבוצות הגדולות בארץ, מה הסיכוי שתחתום באחת מהן ואיפה נראה אותך בשנה הבאה? יש דיבור כן, אבל מעדיף להישאר באירופה כי החלום האירופאי עוד לא נגמר בשבילי, הכל יכול לקרות בכדורגל אבל אני אתחיל

את העונה במאריבור ואנסה להגיע יחד איתם לליגת האלופות או לליגה האירופית, משם כבר נראה מה יהיה.

באילו קבוצות מדובר? היו לי פניות מהפועל באר שבע ומכבי חיפה.

מה אתה חושב על העונה הזאת? שלם איתה, שבע רצון מעצמך? עברתי עונה מדהימה אפשר לומר אפילו עונה חלומית שנעצרה בפציעה, אבל זה לא מוריד מהעונה שנתתי היה גם המון כיף והרבה רגעים יפים של אושר. העונה הזו גם הסתיימה עם אליפות ראשונה בקריירה המקצועית שלי, אבל אף פעם לא שבע רצון כי זה המוטו של אנשים שתמיד רוצים לתת יותר טוב מעצמם.

עונה חלומית לקשר. קבהא חוגג האליפות

אם 4 הקבוצות הבאות מציעות לך את אותו החוזה : ב"ש, סכנין, מכבי ת"א ומכבי חיפה. לאן מרוואן קבהא הולך? לא יודע, זה תלוי בכל מיני דברים אבל אני כן יודע שיום אחד יבוא ואני אלבש את המדים של סכנין ואשחק שם כי אני מאוד אוהב את המועדון הזה.

מכבי פתח תקוה האקסית שלך השתפרה מאוד ונתנה עונה מצוינת, לא חשבת על חזרה או קיבלת הצעה משם?

שמחתי מאוד בשבילם, בהחלט מגיע להם כל הכבוד על העונה שהם עשו. אני מאוד מאוכזב שהם לא הגיעו לאירופה, בקשר לחזרה לשם הכול יכול לקרות.

סכם את העונה שלך במילה אחת גאווה, הגשמה של חלום ילדות.

מי תמך בך לאורך כל הדרך? מאז שהייתי ילד קטן המשפחה שלי תמכה בי כל הזמן, במיוחד אבא שלי שליווה אותי ותמך בי לאורך כל הקריירה. אשתי ובתי שנמצאים איתי בסלובניה הן מקור ההשראה שלי עם הרבה אהבה הם שנותנים לי את הכוח לעבוד ולהמשיך להצליח, יש לי משפחה מאוד מיוחדת.

המשפחה תמיד שם כדי לתמוך

מי המודל לחיקוי שלך? שני שחקנים : סטיבן ג'רארד שחקנה האגדי של ליברפול ופרנק למפארד האגדה של צ'לסי.

אם היית משנה משהו בעונה שחלפה, מה היית משנה? היית עושה את הכול כדי למנוע את הפציעה שעברתי.

השיחה עם מרוואן הסתיימה והשאירה אותנו עם לא מעט סימני שאלה בנוגע לעתידו, בינתיים היו לו כמה מילות סיכום שאיתן נישאר עד המפגש הבא: "קודם כול שמחתי לדעת שיש אתר בעברית שמסקר את הספורט במגזר הערבי, זה חשוב ומיוחד לדאבוני ואני מקווה שפרויקט כזה יקבל תמיכה רחבה מהמגזר הערבי כי זה צעד מבורך. המסר שלי לקהל העוקבים הוא שעבודה קשה שווה הגשמת חלומות, בלי וויתורים ורק עם התמדה והמון רצון כי זה הוא הסוד להצלחה. צום קל ורמדאן כרים".

#מרוואןקבהא

כתבות נוספות