מוחמד שכר: "לקחתי כל הזדמנות שקיבלתי העונה. מנסים לשים לי רגליים כי אני צעיר ומהמגזר הערבי, אין

מוחמד שכר, נער מוכשר בן 20 שגדל בכפר ג'ת ושם גם החל את דרכו בעולם הכדורגל. מלשחק בקבוצה בכפר התקדם לשחק בקבוצת מכבי "ברקאי" ת"א ומשם התחיל את דרכו בקבוצה בה נמצא עד היום וזוהי הפועל רעננה. כשהוא מלווה באביו לאורך כל הדרך ושואב ממנו את האהבה והתשוקה לכדורגל, יצא מוחא לדרך האישית שלו בשונה מכל האחים שלו שבחרו לעסוק במקצועות אחרים ורחוקים מאוד מהעולם הזה. כיום עושה מוחא תואר ראשון בניהול וחינוך ובמקביל נותן את כל כולו כדי להצליח על המגרש.

מוחא היה מאז ומתמיד שחקן בולט בקבוצות בהן שיחק אבל היה רחוק מאוד מסיפורי הפלא על אותם נערים שזיהו את כשרונם והקפיצו אותם ישירות למגרש של הגדולים, העונה הזו מסכם מוחא עונה ראשונה בקבוצת הבוגרים שהגיעה אחרי עבודה קשה. "בחיים לא אמרו מוחא יעלה לבוגרים ויהיה שחקן הרכב שייתן מספרים, תמיד הייתי שחקן בולט בקבוצה שלי אבל בחיים לא בא מישהו ואמר לי אתה תהיה שחקן גדול ויש לך כישרון. תמיד אמרו רק מוחא יכול להיות שחקן בוגרים".

קודם כל זו העונה הראשונה שבאופן רשמי אתה כל העונה השתייכת לסגל הבוגרת. שנה שעברה נתנו לך כמה ההזדמנויות והעונה הזו כבר האמינו בך ב100%

נכון שנה ראשונה שלי בבוגרים מבחינת גיל, בעונה שעברה הייתי חריג גיל בנוער יותר מחצי עונה ושליש אחרון עשיתי בבוגרים כמה משחקים לקראת סוף העונה. עד אמצע העונה בנוער הייתי ממש בולט ולא היו שחקנים שהתאמנו עם הבוגרים אז אני הראשון שחשבו שיעלה כי הייתי הקפטן ומלך השערים של הקבוצה. בנוסף, חיים סילבס הכיר אותי עוד מהנוער ונתן לי את ההזדמנות, משם זה המשיך.

כבר בנוער היה שחקן בולט בקבוצה. שכר

צילום: waseem mwasi

יש הרבה גורמים שנתנו לי את המפתחות להצליח, גם דודו שאימן אותי בשנה שהייתי חריג בנוער והיה אומר לי "אני מנסה לדחוף אותך לא רוצה שתישאר בנוער, שתקבל ניסיון" וחיים שהסכים לזה אז זה שניהם, אני לא נותן את ההצלחה שלי רק למישהו אחד. חוץ מהם עוד הרבה אנשים עזרו לי גם בזמן הפציעה שהייתה לי בנוער(קרע במיניסקוס שהשבית אותי לחצי שנה) ובכלל בשנה שעברה שכל מאמן שהכיר אותי במחלקת הנוער היה לוקח אותי ומסביר לי עוד כמה דברים שאני צריך לשפר, גם הבעלים של הקבוצה שהיה שם בשבילי כשצריך ככה שזה לא רק מישהו אחד. בעיקר זכורה לי הפעם ראשונה שרעננה עלתה לפלייאוף עליון וכבר אז אמרו לי אמרו "רוצים לתת למוחא לשחק בפלייאוף" וזה לא היה קל, בפלייאוף מתמודדים מול קבוצות טובות מאוד.

פתחת ב-24 מתוך 34 משחקים העונה. זה נראה שבמועדון מאוד האמינו בך וזה בהתחשב שכולם יודעים כמה רעננה מתקשה בחלק ההתקפי שלה

אני חושב שרק השנה הייתה הבעיה בחלק ההתקפי, שנה שעברה לא הייתה לרעננה התקפה כזו והשנה פחות הולך לנו. בכל זאת רציתי לפתוח 34 מתוך 34 ולא 24 מתוך 34, אם זה היה קורה אני חושב שהייתי נותן יותר גולים ויותר מספרים.

אתה מרגיש שאתה באמת היית הפתרון שרעננה חיפשה? או שציפית לבלוט יותר בחלק ההתקפי שלה? כי את ההזדמנות הייתה לך, היה חסר מי ש"יהיה בעל הבית" בהתקפה ויככב שם

כשהתחלנו לראות שבאמת לא מבקיעים שערים, בלי שנתנו לי את ההרגשה הזו אני אמרתי לעצמי מאותו רגע "מוחא אתה לוקח על עצמך אחריות" כי אם השחקנים הבכירים שמולי לא מבקיעים את השערים אז אתה מקבל יותר הערכה ומתחילים לדבר עלייך. אני ראיתי בזה חלון הזדמנויות, בתחילת העונה לא הייתי שחקן קבוע בהרכב וכל פעם שנכנסתי לעשרים דקות שלושים דקות הייתי לוקח את זה כהזדמנות.

כבר בנוער היה שחקן בולט בקבוצה. שכר

צילום: דניאל סטרבורדיס

אבל מצד שני בתקופה האחרונה היה קצת יותר קשה ומחודש ינואר גם לא כבשת שער, ציפית לבלוט יותר ממה שבלטת? אני גם קצת מאוכזב מעצמי האמת. כולם אומרים לי נתת עונה אדירה בשביל שחקן שעולה מהנוער אבל אני אומר לעצמי שכבשתי 7 שערים אבל הייתי יכול לגמור עם 10 אז אני טיפה מאוכזב מעצמי שהייתי יכול לתת יותר. מחודש ינואר עד עכשיו לא כבשתי אבל גם בהרבה משחקים לא פתחתי, עד חודש ינואר פתחתי כמעט בכל המשחקים אבל אז הגיעו שחקני הרכש שרובם שחקני התקפה שזה קצת העיק עליי אבל אין מה לעשות זה הכדורגל.

אתה מרגיש שהצירוף של שחקני התקפה חדשים לסגל בינואר האחרון פגע לך במעמד שסוף סוף קיבלת?

כן זה פגע בי כי למרות שעד ינואר כבר היה לי 7 גולים, חשבתי שאם הם יבואו זה יכול לעזור לי אבל זה ממש לא עזר לי. הם החליפו אותי ואני לא חושב שהייתי צריך להיות מוחלף. זו גם עובדה שעד עכשיו אף אחד מהם לא עבר אותי ואני מינואר לא פתחתי ככה שזה אומר משהו.

הרגשת שזו גם אמירה כלשהי של המועדון שסומכים עלייך פחות?

אני לא חושב שהמועדון צריך להתאכזב ממני אם כבשתי 7 שערים עד ינואר. בסוף אם מסתכלים על זה מדובר ב- 3 חודשים , 15 משחקים, 7 שערים ככה שזה טוב מאוד אז אני לא חושב שהייתה כאן אכזבה אלא פחד כי יכול להיות שאמרו "מוחא צעיר ואנחנו רוצים שחקנים יותר בכירים עם יותר ניסיון" ופה אני חושב שנפלתי.

נפלת כי הרגשת שאתה יותר טוב ממי שנמצא על המגרש ובכל זאת זה פגע לך בזמן המשחק?

אני חושב שאני עולה על המגרש אני הכי טוב, לא משנה מי משחק מולי. ככה אני חושב וזה מה שמניע אותי. גם כשאני משחק מול שחקן עם שם גדול בליגת העל אני תמיד חושב שאני יותר טוב ממנו כי אם אני אחשוב שאני פחות טוב לא אצליח לעשות את הדברים מולו ולא אצליח לעשות את הדברים שאני רוצה.

אם זמן המשחק שלך לא היה נפגע והיית ממשיך לקבל את הדקות שלך, רעננה הייתה במצב יותר טוב מבחינת מספר שערי הזכות שלה היום?

אני חושב שכן.

מאמין ביכולת שלו ובמה שעוד יכול לעשות על המגרש

צילום: waseem mwasi

נחזור טיפה אחורה למשחק מול כפ"ס, שם כבשת צמד וניצחתם 2:1 את המשחק. בסיום המשחק אמרת "אני מקווה ומאמין שזאת עונת הפריצה שלי". אז העונה הסתיימה, אתה יכול להגיד עכשיו שזו עונת הפריצה שלך?

זאת לא עונת הפריצה שלי, אני חושב שעונה הבאה תהיה עונת הפריצה שלי. אם בעונת הפריצה אני אחשוב ש-7 גולים זה מספיק אז אני אצטרך לחשוב שוב אם לשחק כדורגל. אני הצבתי לעצמי מטרה בתחילת עונה 12 שערים וזה שלא הגעתי לזה רק אומר שזה לא עונת הפריצה שלי.

חיים סילבס ואתה כבר עובדים ביחד במשך כמה עונות. עכשיו כשהוא עוזב זה מהלך שלדעתך נכון למועדון או שדווקא מי שהראה יציבות היה צריך להישאר?

העזיבה שלו זה מהלך טוב בשבילו ובשביל המועדון, אולי בשבילו אפילו יותר מאשר בשביל המועדון. ברעננה זה אולי יפגע כי הוא מאמן טוב וקשה להביא מאמנים טובים בליגת העל אבל זה טוב בשבילו כי הוא רוצה להתקדם. בשלב כלשהו צריך לעשות דברים אחרים ולאתגר את עצמך, אני חושב שהוא לקח את רעננה לפלייאוף עליון ועשה משהו יפה, אבל הוא צריך משהו יותר גדול, מועדון עם יותר ציפיות ומעמד יותר טוב.

השנה חיים סילבס לא הצליח להביא את רעננה לפלייאוף העליון, למה זה קרה לדעתך?

כי היו הרבה טעויות. נפלנו כמעט עם כל הזרים שהביאו וזה נפילה מאוד גדולה, אחת מהבעיות המרכזיות שסבלנו מהן העונה.

גם עם המאמן החדש שיעמוד על הקווים יש לך היכרות מהעבר, תספר קצת על הקשר ביניכם

הוא אימן אותי שנתיים בנוער, יש לנו קשר טוב והוא נתן לי להיות קפטן במשך כל השנתיים. הוא אוהב אותי ומבין אותי, אני חושב שהוא גם מבין יותר טוב איפה אני צריך לשחק. אני בכלל לא חלוץ, אני שחקן כנף וזה מאוד שונה מחלוץ. אני יותר טוב ויותר קל לי לשחק בכנף. נכון שאני שחקן שבכל עמדה שהמאמן יגיד לי לשחק אני אשחק, אבל זה שהציבו אותי בעמדת החלוץ העונה לא אומר שאני חלוץ. אם חיים אמר לי לפתוח חלוץ אני לא יכול להגיד לו לא אבל אני חושב שאם הייתי משחק רק בתור שחקן כנף הנתונים שלי היו יותר טובים העונה, יכול להיות שזה גם פגע לי בעונת הפריצה שלי.

רוצה לפרוץ בעונה הבאה, לא הסתפק בעונה הנוכחית

צילום: דניאל סטרבורדיס

כשהמאמן החדש יצטרך לבחור את ההרכב הפותח בין סגל שחקני ההתקפה שלו, אתה תהיה בפנים?

אני משאיר את זה לו. מה שבטוח אני מוכיח את עצמי על המגרש אז לא משנה לי מה הוא חושב עכשיו אלא מה הוא יחשוב אחרי שבוע שבועיים אימונים. אם אני ארצה לקבל את ההזדמנות ממנו זה לא בגלל הקשר בינינו אלא רק בגלל כדורגל כי הוא יראה שמגיע לי לשחק . באופן כללי אני לא אחד שרוצה להצליח בגלל קשר טוב עם מאמן או בעלים, אם מגיע לי להצליח אז אני אשקיע בשביל זה אבל בארץ זה לא הולך ככה וכולם יודעים את זה. זה טיפה פוגע בשחקנים הצעירים.

אני מבינה שאתה חושב שבחירת ההרכבים בארץ לא מונעת רק מסיבות מקצועיות?

נכון. פועלים הרבה גם לפי קשרים, סוכנים ותקשורת. יש גם כמה דברים שהציקו לי מאוד אבל היום אני כבר לא מתייחס אליהם, לדוגמא לא יכול להיות שהעמידו חמישה שחקנים לתואר תגלית העונה ויש לי יותר שערים מהם, זה מאוד מעצבן. למה לא בחרו בי? בחרו שחקנים שחלקם לא עשו עונה טובה יותר משלי וזה מכעיס אותי. אני שואל את עצמי מי האנשים שבחרו אותם? אני רוצה לדעת. זה אנשים שמסתכלים על כל הקבוצות, על מספרים ונתונים? לא חושב שכן, כי אם כן אני צריך להיות שם ואם לא היה מגיע לי לא הייתי מדבר. נותנים שמות של חמישה שחקנים שהם בגיל שלי והם לא נתנו עונה יותר טובה משלי זה משהו שמעצבן אותי.

כמו גם בנבחרת ישראל וזה הנושא השני שהציק לי. אני לא זומנתי לסגל ולמה? אני מחפש תשובה ולא מוצא אותה, אני חושב שיש לי מקום בסגל של הנבחרת וכבר הייתי שם בעבר. שחקנים בלאומית מקבלים זימון ושחקן בליגת העל שעשה עונה טובה לא מקבל. אני כל כך מאוכזב מההתנהלות, יש ימים שאני חוזר הביתה ובוכה בגלל דברים כאלה ומרגיש לי שאנשים שמים לי רגליים בדרך להצלחה.

למה שמישהו ירצה לשים לך רגל בדרך להצלחה?

אני חושב שיש כאלה ששמים לי רגליים בגלל שאני צעיר ויש כאלה ששמים לי רגליים בגלל שאני מהמגזר הערבי.

אתה מרגיש ששחקני המגזר הערבי לא מקבלים את ההערכה שמגיעה להם?

לדוגמא ראדי נתן עונה טובה ולקח חמש אליפויות, איך הוא לא מועמד לשחקן העונה? שמו אותו רק שחקן חברתי שזה לא קשור בכלל ליכולת. בנבחרת הבוגרת עכשיו בקמפיין האחרון לא היה אף שחקן ערבי חוץ מטאלב טוואטחה שהוא משחק בחו"ל וכאן בארץ אני חושב שכן יש שחקנים ערבים שצריכים להיות בנבחרת.

מרגיש שמפריעים לו בדרך להצליח

צילום: waseem mwasi

אתה באופן אישי חושב שלא קיבלת מספיק במה למרות עונה מצוינת שעשית?

חושב שכן ולא חושב שזה שחקנים או מאמן אלא התקשורת פחות מחפשת לדבר עליי ואני לא יודע למה. יש ימים שאמא שלי אמרה לי מרוב שאני עצבני מרוב כעס "פשוט תפרוש" ויש ימים שגם אני אמרתי לעצמי "מה אני עושה במקצוע הזה? בא לי לפרוש כבר".

לדוגמא אחרי המשחק בכפר סבא, חזרתי הביתה קיבלתי מכולם הודעות וכולם שמחו בשבילי. אני יכול להגיד לך שאם שחקן צעיר אחר היה נותן צמד והקבוצה שלו הייתה מנצחת יום למחרת היו עושים עליו כתבה ענקית. אני קם בבוקר ולא פתחתי את האתרים אבל אנשים שלחו לי "איך לא כותבים עלייך איך לא אומרים עלייך כלום"? אמרתי טוב אני לא מתייחס לזה ובגלל זה אני לא נכנס לאתרים כי הכל שם בפנים שקר, כלום לא אמיתי, אם היה אמיתי אני הייתי צריך להיות שם. אתה חושב שמגיע לך משהו, אתה בטוח שהוא מגיע לך ואז פתאום לוקחים לך אותו ואתה לא יכול לעשות עם זה כלום כי זה לא בידיים שלך. אני לא אסיים את הקריירה בגלל מישהו שיושב מאחורי מקלדת ורושם דברים אבל החלטתי פשוט להתעלם מזה.

אני מבינה שיש לך קשר מיוחד עם אמא, עד כמה היא השפיעה עלייך בדרך שעברת עד היום?

אמא שלי כל הזמן רצתה שאני אלמד והרגשתי את זה בעיקר בתקופה אחרי הפציעה שהייתה לי כשהיא הייתה נשארת בבית ולא הולכת לעבודה כדי לטפל בי. היא ראתה אותי עם קביים והייתה נכנסת אליי לחדר אחרי שחודש וחצי לא קמתי מהמיטה והמשפט שהיא אמרה לי באותה תקופה לא יוצא לי מהראש עד היום, היא אמרה לי "כל הילדים שלי הצליחו בחיים אני לא רוצה שתהיה הנפילה שלי" וכשהיא אומרת לי דבר כזה שלא אאכזב אותה כי האחים שלי לא אכזבו אותה עד עכשיו. כל התסריטים שעברו לי בראש זה רק "איך אני לא מאכזב אותה ומה יקרה אם לא אצליח אם או שיקרה לי עוד משהו" וזה הפך להיות גם מה שמניע אותי, כל משחק לראות את אמא שלי ולחשוב "איך אני מאכזב דבר כזה?" אני מוכן לעשות בשבילה הכל. ברגע שעליתי לבוגרים והתחיל להיכנס גם כסף היא התחילה להבין שאפשר לחיות מכדורגל ואז יום אחד אמרה לי "אני לא רוצה שתלמד תלך על הכדורגל ואני איתך בכל מה שצריך, אני אעזור לך בהכל".

עולה על המגרש וחושב רק על אמא

מוחא המשיך לספר כשקולו רועד מעט מהתרגשות: "היו יומיים שהיא הייתה בבית חולים ולא רצו להגיד לי מרוב שיודעים כמה שיכאב לי, בכל פעם שהתקשרתי אמרו לי היא פה עסוקה תכף תחזור אלייך" ואז כשגיליתי שהיא בבית חולים זה היה ביום של המשחק נגד באר שבע, נסעתי אליה לבית חולים והיא אמרה לי "לך למשחק, תנצח לי את המשחק. זה הבמה שלך ואני מרגישה שתנצחו את המשחק הזה עם שער שלך" ואמרתי לעצמי איך אני עושה את זה? בכל זאת מדובר בהפועל ב"ש שהיא קבוצה כזאת חזקה. בסוף כבשתי שם וניצחנו אחת אפס, אני לא יכול להסביר מה הרגשתי כשרצתי אחרי הגול לכיוון דגל הקרן מבוהל ופשוט לא ידעתי על מה להסתכל, לא הבנתי מה קרה לא האמנתי. אמרתי לעצמי היא בטח רואה אותי איך היא מרגישה?

אחרי המשחק התקשרתי אליה ושמעתי אותה בוכה, אמרתי לה למה את בוכה? יצאתי מהמשחק הכי מאושר בעולם והיא אמרה לי "זה הרגע שבו הייתי הכי גאה באחד הילדים שלי" ומאז כל משחק שאני לא נותן גול ולא פותח בא לי לשרוף את העולם. לפעמים אני הולך לאימונים אחרי משחק שלא פתחתי, אני הולך כאילו אני מחייך אבל בפנים אני מרוסק. מה זה לא לפתוח? מה זה לשבת על הספסל? אין דבר כזה. אומרים עליי שאני משוגע, אבל אני פשוט רוצה להצליח אין דבר כזה לא להצליח אני לא יודע מה זה כישלון. אם יבוא מאמן אני אעלה למגרש ואוכיח לו, אני אעשה ארבעה אימונים ביום רק כדי להצליח, ואז כשיושב מישהו מאחורי המקלדת ורושם "מוחמד שכר מאכזב" זה רק מסביר למה הוא לא צריך לעניין אותי כי הוא רושם דברים שהוא כל כך לא מבין בהם, מה הוא מאמן? הוא שחקן?

למה לא ללכת לקבוצה שבה אתה יכול לקבל מקום קבוע בהרכב וכן לקבל את המושכות להיות מוביל בחלק ההתקפי?

גם בקבוצה אחרת תהיה לי תחרות, תחרות זה טוב מאוד בשבילי ואם ברעננה מישהו חושב ששנה הבאה מוחא ייתן עונה פחות טובה אז דווקא אני אוכיח אחרת, אז גם יבואו ויגידו טעינו לגביו וכשיגידו את זה זה יספיק לי. למרות שאני לא חושב שהם לא בונים עליי, אלא להפך אני חושב שהם מאוד בונים עליי אבל אם מישהו אפילו לרגע חשב ככה כי כבר שמעתי אנשים שאמרו "הוא נתן את העונה הזאת בפוקס" ואם הייתי רואה באותו רגע מי אמר את זה ואיפה הייתי מגיב להם. אנשים פוגעים לי בעבודה שלי ומזלזלים בעבודה שלי, מי הם בכלל?

התחרות עוזרת לו להצליח. שכר

צילום: דניאל סטרבורדיס

המשחק הקרוב מול הפועל תל אביב הוא משחק שנועל לכם את העונה ועם המון משמעות עבור היריבה שתשחק מולכם

אני אעלה למגרש ואתן את ה-100 אחוז שלי, אם זה לא יקרה ארגיש טיפה כישלון. לא חושב כרגע על המצב של הפועל תל אביב, אם הפועל רעננה הייתה באותו מצב הפועל תל אביב הייתה באה משחקת ולא היה אכפת לה להוריד אותה ליגה.

אם היית יכול לחזור אחורה ולשנות משהו אחד שעברת במהלך העונה מה היית משנה?

לא הייתי משנה כלום. יכול להיות שאם הייתי משנה הייתי פחות מצליח.

אם אתה צריך לסכם את העונה שלך במילה אחת, באיזו מילה אתה בוחר?

שערים.

הראיון עם מוחא אמנם הסתיים, אך דרכו רק התחילה. השחקן המוכשר מבוקש כבר בשלוש קבוצות בליגת העל: מכבי תל אביב, בני סכנין והפועל חיפה ונראה שהבחירה לגבי העונה הבאה תהיה אך ורק בידיו. כוח רצון ומוטיבציה יש לו בשפע, מה שנותר לו הוא רק לקבל את הכדור לרגל ולכבוש את היעד הבא שלו.

#מוחמדשכר #הפועלרעננה

כתבות נוספות