מכבי תל אביב, הפועל חיפה, באקה אל גרבייה ומה שביניהן: אלמוג אוחיון

אם תשמעו את סיפור הקריירה שלו תחשבו שמדובר בשחקן ותיק בכדורגל הישראלי אבל מדובר בסך הכל בשחקן צעיר בן 22 שקוראים לו אלמוג אוחיון, היום שחקן עירוני באקה אל גרבייה ועד לא מזמן שחקן ליגת העל.

הסיפור של אלמוג התחיל במחלקת הנוער של קריית אתא, הכישורים שלו לא נעלמו מעיני הסקאוטרים של מכבי תל אביב שלא איחרו להזמין אותו למבחנים. זה לא לקח הרבה זמן ומתוך 30 נבחנים אלמוג היה זה שנבחר ועבר למחלקת הנוער של מכבי תל אביב. "חודש אחד שיחקתי מול נוער של ליגה א' וחודשיים אחרי כבר שיחקתי מול הנוער של אייאקס" מספר אלמוג כשהוא צוחק.

בתקופה בה נכנס למועדון גדול לראשונה, אלמוג היה צריך להתרגל לעולם שונה. "היה הלם, פתאום נכנסתי לאצטדיון ענק למשחק נגד אייאקס, זה היה נראה כמו חלום". באמת נשמע כמו חלום מתוק, עד שבאמצעות אותו חלום אלמוג הסביר את הדבר שלטעמו פגע לו הכי הרבה בהתפתחות כשחקן כשאמר "קפצתי לא מדרגה אחת אלא 20 מדרגות, מהר מדי לטעמי בגילאי נוער".

אלמוג השלים שתי עונות בנוער של מכבי תל אביב ואז בשילוב עם צו הגיוס שקיבל הוא עמד בפני צומת דרכים בה היה צריך להחליט האם להישאר שנה נוספת שחקן נוער של אחד המועדונים הגדולים או ללכת להיות שחקן בוגרים לראשונה באחד המועדונים הקטנים. "שם כבר הייתי צריך לדאוג לעצמי בכוחות עצמי, הגיוס שלי היה ממש לפני תחילת העונה במכבי ת"א ואז כבר התחלתי לחשוב איפה אני רוצה להיות בעונה הבאה. ויתרתי לעצמי ובמקום להישאר חריג גיל בנוער של מכבי תל אביב העדפתי לעבור לבוגרים בקריית אתא ששם יהיה לי נוח יותר עם השירות, פשוט ויתרתי על כל התנאים שהיו לי במכבי ת"א".

לא לפני הרבה זמן. אלמוג במדי מכבי תל אביב

תמונה מתוך: פייסבוק

אז אתה מסתכל על ההחלטה לעזוב את מכבי תל אביב כהחלטה שגויה?

אני לא יכול להגיד שזו הייתה החלטה שגויה כי המעבר לקריית אתא עזר לי להמשך הקריירה, עברתי לפני כולם לשחק בקבוצת בוגרים. חוץ מזה שהבית גם שיחק פה תפקיד כי אני "ילד של אמא" (אמר במבוכה).

איך התפתחה התקופה הראשונה שלך בקבוצת בוגרים?

התחלתי את העונה במשחק גביע שאני לא אשכח בחיים. נכנסתי כמחליף וצמד שכבשתי בעשר דקות הפך פיגור לניצחון. מאותו רגע נכנסתי להרכב באופן קבוע וסיימתי את העונה עם 9 שערים ו-7 בישולים.

ואחרי העונה הזו בעצם התחילה הדרך שלך בליגת העל

נכון, שנה לאחר מכן הלכתי להיבחן בהפועל חיפה. יואב כץ וראובן עטר התרשמו ממני חתמתי שם על חוזה לארבע שנים ובתור שחקן שבא מקבוצה בליגה א' לקבוצה בליגת העל שוב עברתי קפיצת מדרגה גדולה , בעצם "דילגתי" על הליגה הלאומית. אבל אז עוד הכל היה טוב ויפה, גם טסתי איתם לסרביה למחנה אימונים.

רק אז? מה השתנה אחרי המחנה אימונים?

ההתחלה הייתה יפה המחנה אימונים היה מצוין, שיחקתי המון והבקעתי נגד קבוצות בחו"ל "הכל היה ורוד" עד שחזרנו ואני בתור שחקן שבא מליגה א' חיכיתי רק להזדמנות להוכיח את עצמי וכשהגיעה ההזדמנות בגביע הטוטו לרוע מזלי התחילו הבעיות. בדיוק בתקופה הזו קריית אתא לא רצתה לשחרר אותי ונגררתי איתה לבוררות ובתי משפט, היה לי בלאגן גדול ונזקקתי לעזרה גדולה מהסוכן שלי עידו קרן שעזר לי מאוד וקנה את הכרטיס שלי ב 120,000 ש"ח. לבסוף החמצתי את כל משחקי גביע הטוטו והתחלתי לשחק רק במחזור השלישי של ליגת העל.

ההתחלה במדים האדומים הייתה מוצלחת

תמונה מתוך: פייסבוק

וכשהתחלת לשחק הצלחת לשים את כל הבעיות בצד ולרשום הופעות מוצלחות?

הופעת הבכורה שלי הייתה מול הפועל תל אביב בבלומפילד, החוויה הייתה עוצמתית וההתרגשות הייתה מטורפת. רק שבתקופת אותם מחזורים ראשונים בליגה ראובן עטר כבר הסתבך עם הפועל חיפה בתחתית ופחד לתת לשחקני נוער הזדמנות, למרות שהוא דאג תמיד להזכיר לי שאני אצלו בראש והוא ייתן לי לשחק. משם התגלגלנו ממחזור שלישי לחצי גמר גביע הטוטו, כמעט חודשיים אחרי, רק שם שוב שיחקתי נגד מכבי תל אביב. אמנם הפסדנו את המשחק הזה אבל אני הייתי מעולה והרשמתי הרבה אנשים שבאו לראות אותי.

והמשחק הטוב שלך לא עזר לך לקבל קרדיט גם בהמשך במשחקי ליגה?

אחרי המשחק בגביע הטוטו דיברתי עם כמה אנשים והבנתי שבהפועל חיפה אני לא הולך לקבל דקות למרות שראובן עטר אמר לי אחרת, אז התחלתי לחשוב על הצעה שעוד הייתה לי בתחילת השנה ממכבי פתח תקווה. עומר גולן עקב אחריי ואמר ש"לא משנה מה הוא רוצה אותי איתו" וגם קיבלתי מהם הצעה רשמית. רן בן שמעון רצה אותי בפתח תקווה וראובן עטר היה מתקשר אליי ואומר לי לא ללכת כי הוא רוצה אותי אצלו.

אמרת שהבנת מכמה אנשים שלא תקבל יותר דקות וזה נראה לי מוזר, על דבר כזה לא מדברים רק עם מאמן?

כן אבל יש דברים שכדורגלן מרגיש בשלב מסוים, יכול להיות שהמחשבה שלי הייתה לגמרי לא נכונה אבל אי אפשר לדעת .

החלטתי ישר אחרי המשחק הזה לעבור למכבי פתח תקווה שגם נלחמה על פלייאוף עליון באותה תקופה. הרגשתי שהחלום שלי ממש עומד להתגשם ואפילו יש לי סיכוי להגיע לאירופה, אבל כנראה חלמתי מוקדם מדי.

למה מוקדם מדי? הרי כבר היית שם, החלום באמת היה קרוב מתמיד

מבחינה מקצועית זה נכון אבל מהבחינה האישית, איך אומרים? עם האוכל מגיע התיאבון. עברתי לפתח תקווה ושם אני לא מתבייש להגיד שעשיתי שטויות בתור ילד. השטות הכי גדולה שעשיתי בקריירה ואני מצטער עליה עד היום הייתה שם.

עבר לשחק במגרש של הגדולים

תמונה מתוך: פייסבוק

בשלב הזה אלמוג היה נבוך מעט אבל לבסוף החליט לספר מה בדיוק קרה שם

"במשחק הראשון שלי במכבי פ"ת רן בן שמעון תרגל אותי כל השבוע בהרכב ולאימון המסכם פשוט החלטתי לא להגיע על סמך זה שהנסיעה מהקריות לפתח תקווה הייתה ארוכה והחלטתי שאני מתרץ. עכשיו אני אומר את האמת אין טעם לדבר שטויות, הייתה לי סיבה למה לא הגעתי אבל לא יודע אם היא מספיק מוצדקת כדי לוותר על משחק בליגת העל. רן לקח את זה טיפה קשה, הוא בן אדם עקשן, עם אגו, אבל אני חושב שהוא וצחי טייאר (שמאמן אותי היום) הם המאמנים הכי טובים שהיו לי".

איך מה שעשית השפיע על המשך העונה שלך בפתח תקווה?

רן החליט שבכל זאת הוא מזמין אותי למשחק, הגעתי לאשדוד במחשבה שאני פותח וראיתי שאני לא ב-11 אלא עליתי כמחליף. יום למחרת הוא הזמין אותי לשיחת נזיפה והסביר לי כמו שצריך למה טעיתי. אני חושב על זה ותוך כדי נזכר במה שחוויתי וראיתי שם באותה תקופה, נזכר ומתעצבן שהיום אני איפה שאני ורואה שחקנים שנמצאים שם והמקום שלהם לא בליגות האלה.

אחרי המשחק הזה כבר לא יצא לי יותר לשחק כי הקבוצה העפילה לפלייאוף עליון ורן יחד עם הבעלים החליטו שהם שואפים להגיע לאירופה והחליטו להושיב את כל השחקנים הצעירים בצד ולשחק עם המנוסים. כך סיימתי שם את העונה.

ואז שוב מעבר לקבוצה חדשה?

כמעט עברתי ללאומית למכבי הרצליה אבל זה לא הסתדר עם הצבא אז חזרתי לליגה א'.

מליגת העל לליגה א', שוב מדלג על הלאומית

תמונה מתוך: פייסבוק

יכול להיות שההחלטות שלך לאורך הדרך היו שגויות?

יכול להיות בדיעבד שעשינו טעויות אני והסוכן שלי - חלק אני , חלק הוא וחלק ביחד בנוגע למעבר לקבוצות אחרות. עברתי ארבע קבוצות בשנתיים וזה לא נורמלי. אני לא מהשחקנים ש"לא משתלבים" אני מגובש בחדר הלבשה והתאמתי את עצמי לכל מקום שהייתי בו ולכל מאמן שאימן אותי, הבעיה הייתה בי שלא קיבלתי את זה שאני אמור משחק או שניים לשבת על הספסל. חשבתי רק איך לשחק כמה שיותר וזה גם היה השיקול שלי אחרי הטראומה שעברתי במכבי פ"ת ובהפועל חיפה, החלטתי שאני רוצה רק לשחק ורק ליהנות מכדורגל.

ובעצם מאז מכבי פ"ת ועד היום אתה בליגה א'

נכון, מאז עברתי לנשר ואני יכול להגיד שזה הבית הכי חם שהגעתי אליו עד היום בקריירה שלי. הכל היה לי טוב בהתחלה, אלדד(המאמן) אמר לי:"זה הולך להיות אלמוג אוחיון ועוד 10 שחקנים", אבל אז הגענו לסיטואציה שאנחנו שני שחקנים טובים שרוצים לשחק באותה עמדה וכשאלדד קרא לנו לשיחה ואמר לנו "לא משנה מי משחק יותר טוב מביניכם אני מתכוון לעשות רוטציה על העמדה הזו" אני הייתי עם אגו ואמרתי שאני לא מוכן לרוטציה, רוצה לפתוח כל הזמן. היום אני מצטער על זה אבל מי שראה את זה אז בדרך קצת יותר נוקשה זה הסוכן שלי שלא היה מוכן שאשב על הספסל למרות שהייתי תמיד חילוף ראשון, זה הוביל למעבר שלי לעירוני טבריה.

מתגעגע לתקופה הזו. אלמוג אוחיון בנשר

תמונה מתוך: פייסבוק

לטבריה הגעתי כבר בדאון, לא ראיתי את הדברים כמו שצריך אבל החיבור שלי עם מוריס אוזן היה טוב וזה באמת קרה, כל משחק פתחתי. אבל אז לרוע מזלי עברתי ניתוח והייתי מושבת לשלושה שבועות, בזמן הזה החליטו על החלפת מאמנים בטבריה כשהמאמן החדש לא ידע מי אני ומאז ברוב המשחקים נכנסתי רק במחליף והעונה הלכה לי גרוע. יום יום ישבתי בבית ורק חשבתי איך הגעתי למצב הזה שאני לא יציב בקבוצה שלי.

אז מה עשית כדי לתקן את המצב שהגעת אליו?

הגיעה העונה הנוכחית, שוב מוריס אוזן רצה אותי ועברתי להפועל בית שאן. בכל המשחקים פתחתי הייתי מצוין עשיתי חצי עונה מדהימה אבל החלטתי ללכת משם חד משמעית רק מבחינה כספית, אתה לא מקבל שלושה חודשים כסף ואתה לא יכול לחיות ככה, ההתנהלות שערורייתית וחבל לי על הקהל שלהם שהוא מהטובים בארץ. זאת הסיבה שגם מוריס עזב שם, בגלל הנושא הכלכלי.

בחלון ההעברות האחרון פשוט החלטתי שאני צריך לחשוב מבחינה כלכלית על העתיד שלי כי לחיות על משכורת אחת בארבעה חודשים זה פשוט בלתי אפשרי. החלטתי ללכת לבאקה אל גרבייה כדי להתנסות במקום שאני לא מכיר, כמובן שמבחינה כלכלית גם מאוד טוב לי גם בבאקה וזה היה אחד השיקולים שלי אך בנוסף לכסף רציתי את האתגר שיש כאן כשהקבוצה נלחמת על הישארות בליגה. מאמין שזו התחנה האחרונה שלי לפני שאני קופץ שוב מדרגה.

מה הייתה הטעות הגדולה ביותר שלך, על מה מתוך כל מה שסיפרת אתה יכול להגיד ש"אם לא היית עושה אותו היית היום במקום אחר והרבה יותר טוב"?

מרגיש שעשיתי הרבה טעויות בקריירה הקצרה שלי, מי ששומע את הסיפור שלי חושב שאני בן 29 לפחות ואני רק בן 22. אם הייתי יכול הייתי חוזר להפועל חיפה ולא מקבל את ההחלטה לעזוב וזאת הטעות שלדעתי הובילה אותי לכאן.

מרגיש שיש החלטות שהיית צריך לקבל החלטות לבד ולא עם הסוכן שלך?

אם אנחנו כבר ביחד אז ביחד עד הסוף. אין להחליט לבד. ברור שלכל החלטה יש גם צד כלכלי ולא רק מה שהלב אומר וכאן הסוכן נכנס לתמונה.

הלב אמר לו רק לשחק. אוחיון

תמונה מתוך: פייסבוק

איזו דוגמא אתה יכול לתת להחלטה שהסוכן המליץ לעשות משהו אחד ואתה רצית לעשות משהו אחר?

הטעות בין הקריטיות שלי בקריירה הייתה לעזוב את נשר, שם אולי בדיעבד הייתי צריך להישאר להבדיל מהמלצת הסוכן שלי. אני נזכר תוך כדי שאני מספר לך בפעם הראשונה שבכיתי בקריירה שלי, זה קרה כשעזבתי את נשר. יכול להיות בתקופה הספציפית הזו בקריירה שלי הסוכן שלי היה מעורב מדי אבל אני לא מסתכל על זה עכשיו אני מעריך מאוד את הסוכן שלי , הוא לא הכריח אותי לעשות כלום לכל החלטה היה גם את החלק שלי.

מאמין שיכול כל כך מהר לחזור לליגה גבוהה יותר ?

חושב שאם עשיתי כבר קפיצות מדרגה כאלה גדולות בגיל 18 מאמין שאני יכול לעשות את זה עכשיו בפעם השלישית.

אלמוג שאנחנו רואים היום בבאקה, זה אלמוג שאתה רוצה שייראו?

לחלוטין כן, אני מקבל את החופש שלי בהתקפה כמו שאני אוהב. המאמן שלי מאמין בי ויש לנו קבוצה עם חומר שחקנים ששווה מקומות 1-4 בטבלת הליגה ואני אומר את זה מהיכרות עם הקבוצות שהיום בצמרת.

איך באקה אל גרבייה תצליח להישאר בליגה?

צריכים המון אופי. כל ההפסדים שלנו עד עכשיו הם לא כי היינו פחות טובים. עם יד על הלב אני אומר שזה פשוט חוסר מזל.

עכשיו בבאקה אל גרביה וחושב כבר על המקפצה הבאה

תמונה מתוך: פייסבוק

תספר כמה מילים על היותך שחקן יהודי בקבוצה מהמגזר הערבי

אנחנו רוב יהודי בקבוצה. השחקנים מהמגזר הערבי הם מדהימים אחד אחד וקיבלו אותנו כל כך יפה אנחנו חדר הלבשה מאוד מגובש. אין הבדל בין הערבים ליהודים, כדורגל זה לאום אחד ואני באמת מאמין בזה.

איפה אבא היה בתמונה הוא לא היה מעורב בהחלטות?

אבא שלי היה המגן השמאלי הכי טוב בארץ בעברו, עוזי אוחיון. פחות רציתי שהוא יתערב רציתי לעשות הכל בדרך שלי לדוגמא במכבי תל אביב במשך חצי עונה לא ידעו שעוזי הוא אבא שלי למרות שאחד מאנשי הצוות שם הכירו אותו היטב, רציתי שישפטו אותי רק בזכות עצמי.

אבא לא התאכזב ש"השארת אותו בחוץ"?

הוא הבין אותי, כיבד אותי וסמך על הסוכן שלי.

לאלמוג שלושה אחים, אחד מהם משחק כדורגל

אם היית עכשיו נותן לאחיך הקטן טיפ עכשיו להמשך הדרך שלו, מה היית אומר לו?

קודם כל לעבוד קשה, זו לא סטיגמה. לא לוותר לעצמך ולא לרחם על עצמך. הייתי אולי מייעץ לו ללמוד מההחלטות הלא נכונות שלי , שיעשה אחרת ממני.

אתה מודל לחיקוי בשבילו?

אני מרגיש שכן, הוא אומר לי את זה כל הזמן ואני מאמין בזה. הלוואי ונצליח ביחד ושהוא אפילו יצליח יותר ממני.

בתחילת העונה הבאה כשנדבר עם אלמוג אוחיון, עם שחקן של איזו קבוצה נדבר?

רוצה להאמין שאהיה כבר אחרי קפיצת המדרגה ותדברי עם אחד משחקני הקבוצות הגדולות של ליגת העל. אני מרגיש שאני מוותר לעצמי בפינות הקטנות ואם אהיה כל כולי בכדורגל כמו שאני עכשיו אני יכול להגיע לרמה גבוהה מאוד והשמיים הם הגבול.

#אלמוגאוחיון #באקהאלגרבייה

כתבות נוספות