סוד ההצלחה של הפועל אכסאל

לפני שנתיים האדומים מאכסאל לא התכוונו לעלות לליגה א' , זו לא הייתה המשימה, העיקר היה להעביר עוד עונה. עד שהגיע איימן ח'לאילה לקבוצה בינונית שנמצאת בפלייאוף העליון ומשם התחיל את סיפור ההצלחה של האדומים.

במשחקי המבחנים בליגה ב' אכסאל הייתה צריכה לנצח בארבעת משחקיה כדי להעפיל לליגה א'. וחניכיו של איימן ח'לאילה הצליחו לעשות זאת כשניצחו את מכבי עין מאהל במשחק הראשון , מכבי אכסאל בדרבי , מכבי עכו ולבסוף את הפועל אסי גלבוע בתוצאה 1-0 משער של מוחמד אבוליל .

הפועל אכסאל עלתה לליגה שהייתה לה סיוט אמיתי למשך שנים רבות ובמקביל אליה מי שהייתה צפויה לרדת מליגה א' הייתה אסי גלבוע, שלאחר 14 שנים בהם שמרה על מקומה היא כמעט איבדה אותו אך למזלה איחוד חדרה-גבעת אולגה ניתנה לה הזדמנות נוספת להישאר בליגה.

ברגע המרגש הזה, אנשי הכפר התחילו להבין מה זה באמת אומר "השתייכות" ואיך אתה כתושב הכפר מבין מה זה לראות קבוצה ששייכת אליך כבן אדם . איך זה לחיות עם הקבוצה , לנשום אותה.

אימן ח'לאילה, יחד עם בהאא ח'ליל ושאר חברי הנהלת אכסאל, פתחו יחד את העונה שעברה שהייתה בעצם הגשמת החלום האכסלאוי. הקבוצה אמנם סיימה את אותה עונה במקום ה-11 בטבלה וצברה 37 נקודות במהלך העונה ובכך הבטיחה את הישארותה בליגה, אך במהלכה החליט איימן ח'לאילה לנטוש את הקבוצה ולרשום עוד עלייה מליגה ב' לליגה א' והפעם עם הפועל אום אל פחם.

ח'לאילה עבר את אותו מסע מפרך עם אום אל פחם אך נעצר והמסע כשל מול מכבי דלית אל כרמל. בינתיים איציק בוזורגי מונה למחליפו וכך נשאר המאמן הצעיר בלי קבוצה לפני פתיחת העונה הנוכחית וזאת על אף שהיו באוויר הצעות מבני סכנין למנות אותו כעוזר מאמן של יוסי אבוקסיס אך אותן הצעות והמגעים בין ח'לאילה לסכנין לא באו לידי ביטוי ובסכנין החליטו שמי שיהיה יהיה המחליף של עודד קוטר במעמד העוזר מאמן הוא אורי גוטמן .

ח'לאילה. כבר הצליח להגשים חלום. יעשה זאת שוב?

תמונה מתוך: פייסבוק

במקביל לדין הדברים עם סכנין, הקרדיט דווקא בא מרחוק כשהקבוצה שהוא העלה אותה והשאיר אותה בליגה א' פנתה אליו שוב. הסיבה הייתה שאיציק בוזורגי, מאמן הקבוצה, תוך פחות מחודש שהיה עם הקבוצה נכשל ולא הצליח ליצור את הגיבוש בין השמות הנוצצים שהיו לו בסגל וגילה חולשה ברורה בשליטה על חדר ההלבשה, דבר שרק מראה מראה כמה שגם שמות כמו אבי מלכה , ניסן רביבו , מהראן אבוריא , ואיל חרבאוי שעל פניו יכולים להרים את הקבוצה על הכתפיים, לא יוכלו לעשות זאת כשחסר החיבור הנכון.

בהאא חליל זיהה את הבעיה באופן מבוקר והחליט למנות את איימן ח'לאילה בחזרה. מאותו רגע כולם התחילו לדבר על דברים גדולים ועמוקים שחודרים תחת המים השקטים באכסאל. האם מדובר בעוד עלייה? לפחות באכסאל לא האמינו לזה ועל אף השמות שהחתימה ההנהלה בחלון ההעברות השאלה שנשאלה הייתה "איך נתכוון לעלות שוב ליגה כשאנחנו רק בעונה השנייה בליגה שעשתה לנו סיוט אמיתי?" כלי התקשורת לעומתם החלו לדבר על מטרות הקבוצה, על ההחתמות המסקרנות של הקבוצה ועל המצטרף הכי לוהט שהגיע לקבוצה: "אבי מלכה" .

החלוץ הלוהט של ליגה א'. אבי מלכה

תמונה מתוך: פייסבוק הפועל אכסאל

מאז הדבר העיקרי והחשוב ביותר שקרה לאכסאל הוא שאותם שחקנים הצליחו להתגבש עוד לפני תחילת העונה והמאמן הישן-חדש של הקבוצה עמד במשימתו וגם סיים אותה בזמן קצר מאוד.

העונה נפתחה ומשחק הבכורה של סגל הכוכבים של ח'לאילה היה משחק ביתי מול הפועל כפר כנא. חניכיו של איימן הביסו את היריבה ורשמו שלישייה נקייה ללא ספיגות. במשחק הזה גם כבש השם המבריק אבי מלכה צמד בהופעת הבכורה שלו. ושוב, כלי התקשורת נהרו לכיוון הקבוצה לדעת מה הסוד שמחביא לנו כפר אכסאל העונה ?

בסביבת הקבוצה כבר כולם התחילו לנחש שהמטרה היא עליית ליגה. התקשורת שמתמחה בליגת נמוכות בצירוף אנשי הכפר הרגישו שזו אשליה שהפכה לחלום, שעוד יכול להיות מציאותי. ומה הייתה תגובת הקבוצה? ברורה מאוד, "מעניין אותנו רק המשחק הקרוב, המטרה היא לנצח בכל משחק". ובצורה יותר פשוטה וחד משמעית, באכסאל סירבו להביע כוונות לעלייה והעדיפו לחכות עד אמצע העונה בכדי לסמן את המטרה.

לאחר מסע מוצלח להפועל אכסאל בסיבוב הראשון בה ניצחה את יריבותיה בצמרת (רובי שפירא והפועל בית שאן), היא רשמה תיקו מול הפועל חדרה וחשפה בפני כולם שהיא כן הולכת עד הסוף במטרה לעלות ליגה ושום דבר לא יעצור אותה. ייאמר לזכותה של אכסאל וכל אנשי הצוות המקצועי שלא מיהרו לצאת בהצהרות, עד שהגיעה ההצהרה הזו לקח להם זמן.

כל סיפור העלייה הגיע עקב התוצאות החיוביות שהשיגה הקבוצה ובאופן כללי מהמשחק החיובי אותו הציגה. לדוגמא המשחק שהיה מול מ.ס אשדוד ובו אמנם הודחה הפועל אכסאל ממשחקי גביע המדינה אך שיחקה מול קבוצת ליגת העל 120 דקות ולא התבטלה מולה. מיקום הקבוצה בפסגת הטבלה גם בימים אלו רק מצביע על כך שיש המון דברים חיוביים שקורים מאחורי הקלעים והכי חשוב, "החיבור", אותו חיבור אטרקטיבי בין משולש ההנהלה, המאמן והשחקנים שמביא תוצאות טובות.

החיבור בין השחקנים, זה מה שעושה את ההבדל

תמונה מתוך: פייסבוק הפועל אכסאל

ההנהלה השקיעה המון כסף, הצליחה לסדר את הנושא הכלכלי ולנהל את הכספים לטובת המועדון בלי להשאיר חובות. בנוסף, הביאה לא מעט שחקנים ברמה גבוהה ומשלמת להם משכורות גבוהות וזה לא קל , אפילו מחמם מאוד את הלב כששומעים מאחד השחקנים שהכסף באכסאל זה כמו שעון, תמיד בזמן וזאת למרות הסכומים שמשלמים והם לא קטנים .

באופן כללי נושא הכספים הוא נושא רגיש מאוד בכל קבוצה ובעיקר בליגות הנמוכות. שמענו לא מעט בליגה על שחקנים שאיימו על נטישה עקב אי קבלת משכורות בזמן או בכלל , לכן זו נקודה חיובית להנהלה שמצליחה להסדיר את נושא הכספים במועד התשלום הקבוע מדי חודש.

בנוסף לנושא הכלכלי, איימן ח'לאילה עורך אימונים ברמה שלפי דברי שחקניו קרובה למה שיש בליגת העל. ככלל איימן הוא מאמן מאוד חיובי וספק מוטיבציה מהדרגות הראשונות, לי באופן אישי יצא לשמוע אותו מפזר את הכוח והתשוקה בין השחקנים , דבר שלא ראיתי בחיי. המנהיגות שלו נפלאה, מספיק לראות זאת כשהוא יוצא להתראיין ומתבטא מול גופי התקשורת בצורה רהוטה. החכמה של ח'לאילה היא שהוא יודע להעריך נכון את הסיטואציות שנמצא בהן. הוא יודע מתי לדבר, מתי לשתוק , מתי להגיד כן ומתי להגיד לא .

דעתי האישית היא שגם אם המאמן לא יעלה ליגה עם אכסאל, הוא חייב לקבל את אותו קרדיט שלקח תומר קשטן בעירוני קריית שמונה. המאמן בדרך הנכונה לבנות קריירה נפלאה בליגת העל ועל אף גילו הצעיר, מי שמכיר אותו יודע שהוא בעל מנטליות יותר בוגרת מזו של בני גילו ומשמש כבורג מרכזי בהצלחת הקבוצה והפריחה שלה . שחקני הקבוצה נאמנים לדרישותיה, מבינים שמה שקורה בכפר הקטן זו"תחושה נטו", יודעים שהם יכולים להיכנס בקלות אל לבבות הילדים, המבוגרים וכל אנשי הכפר שמאור מעריכים את שחקני הקבוצה ונהנים מאוד לראות את החיבור ביניהם על כר הדשא ובכל מקום ברשתות החברתיות. חבורה של כוכבים ואנשים מאוד מחויבים וחיוביים מצליחים להפוך את אכסאל לכפר שמח ומאושר לאחר כל משחק.

אנשי הכפר מאושרים. הקהל שמח

תמונה מתוך: פייסבוק הפועל אכסאל

אגב, הערה קטנה, בכל זאת צריך להיות ריאליים הרי בליגה א' השחקן לא צריך להיות עם פוטנציאל גבוה במיוחד כדי להתמודד בליגה. ליגה א' נותנת גם לשחקנים הבינוניים לשחק ולהוכיח את עצמם ואת רמת ההתמדה והמחויבות שלהם. חלק לא קטן משחקני הליגה יכולים לשחק גם בליגה הלאומית וב"עיניים עצומות" לקבל את מה שלא הצליחו לקבל בקבוצות אחרות.כאן נכנס לתמונה אבי מלכה, שעבר עונה שלא כל כך מאפיינת את היכולות שלו כשחקן בשעריים, אך כשהגיע לכפר אכסאל הפך להיות כמו ציפור ששוחררה לאוויר ועושה את מה שהיא אוהבת. כמובן שבמידה והפועל אכסאל תעלה ליגה זה יהיה מאוד לגיטימי שיקבל את הקרדיט יחד אתם בליגה שעוד לא חלמו עליה בכפר .

יש משפט שאומר " עדיף שאריה ינהיג חבורה של ארנבים מאשר ארנב ינהיג חבורה של אריות" , אך מה אתם אומרים על אריה שמנהיג חבורה של אריות ?

מה שהולך באכסאל זה סיפור היסטורי שכל המגזר חי ונושם אותו. כפר שמונה בסך הכל 14 אלף איש והצליח להוציא קבוצה כה תחרותית בזמן כה קצר כשבמקביל אליו ערים אחרות וכפרים אחרים במגזר הוציאו קבוצות שעדיין משחקות בליגות ב' ו-ג'.

אז האם ההצלחה של אכסאל תימשך גם בעונה הבאה במידה והקבוצה תעלה ליגה? נחיה ונראה. כרגע אין זמן לספקולציות , העיקר הוא לתת לכפר ליהנות ממה שלא הצליחו לעשות כבר יותר מ-25 שנים .

מנהיג חבורה של אריות. ח'לאילה

תמונה מתוך: פייסבוק

מאז צניחת הקבוצה כל חובבי הכדורגל בכפר העדיפו לשבת בבית או בבתי קפה, לעשן נרגילות ולצפות בריאל מדריד, ברצלונה וקבוצות אירופאיות שונות. הסיבה היחידה לכך שמישהו בכפר התעניין בכדורגל הישראלי הייתה כי בני סכנין שיחקה בליגת העל, ואולי לכמות המתעניינים הקטנה הזו הצטרפו עוד כמה מעריצי מכבי חיפה. אהבה לספורט ולכדורגל לא הייתה חסרה מעולם, אך אנשי הכפר עדיין לא ידעו מה היא תחושת ה"שייכות" לקבוצה .

הפעם האחרונה שביקרה הפועל אכסאל בליגה הלאומית הייתה לפני יותר מ25 שנים. אז בכלל קראו לליגה הלאומית " ליגה ארצית". ונחזור למטרת הקבוצה העונה, עליית ליגה. מאז החלו לצנוח ועד שחזרו לליגה ב', בה החזיקה אכסאל מעמד המון שנים, בכל ששת השנים הללו הקבוצה כיוונה חזרה לליגה א' ומסיבות שונות נכשלה בכל שנה שהתכוונו לעלות ליגה . האם הפעם עליית הליגה תצליח?

#אבימלכה #הפועלאכסאל

כתבות נוספות